Οδυσσέας 2021

Δημιουργηθηκε στις Τετάρτη, 03 Μαρτίου 2021

1-odysseas-2020-final 1

Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ είναι ένα πρόγραμμα Σχολικής Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης από το Εργαστήριο Προηγμένων Μαθησιακών Τεχνολογιών στη Δια Βίου και Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση (Ε.ΔΙ.Β.Ε.Α) του Πανεπιστημίου Κρήτης, που συμπληρώνει διαδρομή πλέον των 20 ετών. Σκοπός του προγράμματος είναι η ενθάρρυνση της συνεργασίας, της δημιουργικότητας και της κριτικής σκέψης των μαθητών μέσω παιδαγωγικής αξιοποίησης των ΤΠΕ.

Το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα "Οδυσσέας 2021" με το τμήμα Ε2' και υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τον διευθυντή μας Ιωάννη Μακρή και την εκπαιδευτικό Πληροφορικής κα Σκιαδά Σταυρούλα. Θα συνεργαστούμε με το τμήμα Ε1΄ του 2ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Ερυθραίας και τις εκπαιδευτικούς Γεωργία Λάσκαρη (ΠΕ 86 Πληροφορικός) και Κυριακή Μποσταντζή (ΠΕ70 Δασκάλα).

Θα πραγματοποιηθούν 4 τηλεδιασκέψεις μεταξύ εκπαιδευτικών και μαθητών των 2 συνεργαζόμενων σχολείων και το θέμα του φετινού προγράμματος "Οδυσσέας 2021" είναι: Ζητείται ελπίς στην μετά COVID εποχή - “Ποτέ άλλοτε οι στέγες των σπιτιών των ανθρώπων δεν ήταν τόσο κοντά η μία στην άλλη, όσο είναι σήμερα. Και ποτέ άλλοτε οι καρδιές των ανθρώπων δεν ήταν τόσο μακριά η μία από την άλλη, όσο είναι σήμερα”.

Αντώνης Σαμαράκης, Ζητείται ελπίς.
(με αφορμή τη συμπλήρωση 100 ετών από τη γέννηση του Αντώνη Σαμαράκη).

Στο πλαίσιο του προγράμματος «ΟΔΥΣΣΕΑΣ 2021» συμμετέχουν 2600 μαθητές, 222 εκπαιδευτικοί από 148 τάξεις και 112 δημοτικά σχολεία από την Ελλάδα και την Κύπρο! Οι Τηλεδιασκέψεις θα πραγματοποιηθούν το διάστημα μεταξύ Φεβρουαρίου – Ιουνίου 2021.

Μείνετε συντονισμένοι για να παρακολουθήσετε τις δράσεις μας....

1. Οι ζωγραφιές μας "Οδυσσέας...πριν"

2. Οι εκθέσεις μας "Οδυσσέας...πριν"

3. Παρουσίαση του 2ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Ερυθραίας