Οκτώβριος 2018 - "e-Waste Around Us"

Δημιουργηθηκε στις Πέμπτη, 25 Οκτωβρίου 2018

1. Οι μαθητές του Ε2 γιόρτασαν την Παγκόσμια ημέρα Ανακύκλωσης Ηλεκτρονικών αποβλήτων (13 Οκτωβρίου):

a. με παρουσίαση του e-Waste από την εκπαιδευτικό και συζήτηση σχετικά με τις βλαβερές συνέπειες των ουσιών που περιέχουν τα ηλεκτρονικά απόβλητα και τον ορθό τρόπο ανακύκλωσής τους

β. με online δραστηριότητες, που δημιούργησε η ομάδα του e-Twinning

γ. με συμπλήρωση ερωτηματολογίου, τα αποτελέσματα του οποίου θα επεξεργαστούμε σε επόμενο μάθημα μέσω προγράμματος λογιστικών φύλλων και κατασκευής στατιστικών διαγραμμάτων (Ms-Excel)

δ. με συμπλήρωση εικονογραφημένου λεξικού σχετικά με e-Waste και αναζήτηση σημασίας λέξεων μέσω του google translate.

2.  Μέσω διαδραστικών online παιχνιδιών, γνώρισαν τις χώρες με τις οποίες θα συνεργαστούμε στο e-Twinning project (συνδυάζουμε πρωτεύουσες κρατών και βρίσκουμε τις σημαίες τους).

3. Περιηγήθηκαν στο e-Twinning site ώστε να γνωρίσουν τους συνεργάτες-μαθητές και να εξοικειωθούν με τη χρήση του (forum)