Safer Internet Day SID 2022 - Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

Δημιουργηθηκε στις Τετάρτη, 09 Φεβρουαρίου 2022

Με αφορμή τον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2022 το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ πραγματοποίησε ενημερωτική εκδήλωση για τους μαθητές των σχολείων που επιθυμούσαν να συμμετάσχουν. Φυσικά το σχολείο μας συμμετέχει ενεργά όπως κάθε χρόνο. Την πρώτη μέρα την Τρίτη 8/2 στις 9:45-11:00 το Ε2 και τη δεύτερη μέρα την Τετάρτη 9/2 στις 9:45-11:00 το Γ2 εκπροσώπησαν το σχολείο μας παρακολουθώντας την εκδήλωση, πήραν μέρος σε online δράσεις και ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα ασφάλειας στο διαδίκτυο. Στην εκδήλωση παρουσιάστηκαν με απλά λόγια τα οφέλη αλλά και οι κίνδυνοι από την άκριτη χρήση του διαδικτύου και συνοδεύτηκε από πλούσιο ενημερωτικό/πληροφοριακό υλικό για αξιοποίηση από τους εκπαιδευτικούς.

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους. Τη δεύτερη μέρα της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα κάθε χρόνο, κατά τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, χιλιάδες άνθρωποι ενώνονται για να αφυπνίσουν σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, συμμετέχοντας σε εκδηλώσεις και δράσεις παγκοσμίως. Φέτος συμμετείχαν 224 σχολεία από όλη την Ελλάδα μεταξύ των οποίων και το δικό μας.

Στα πλαίσια της διάχυσης της εκδήλωσης σας αποστέλλουμε έναν οδηγό για την ασφάλεια στο διαδίκτυο για γονείς.

mikres taxeis safer

megales taxeis safer