Μάιος-Ιούνιος 2020 - The Worlds Largest Lesson

Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 09 Ιουνίου 2020

1. Εν μέσω πανδημίας Covid-19, οι eTwinners μας δεν "έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια"... Με τη βοήθεια σύγχρονου και ασύχρονου διαδικτυακού μαθήματος έφτιαξαν ομιλούντα avatars (Vokis) στέλνοντας έτσι το δικό τους μήνυμα για την Κλιματική αλλαγή και προετοιμάζοντας τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος (5 Ιουνίου). Με τα avatars των μικρών πρεσβευτών του "Στόχου 13: Δράση για το κλίμα" δημιουργήθηκε ένας ψηφιακός τοίχος στον οποίο "κρεμάστηκαν" τα πορτραίτα των avatars. Δείτε τα παρακάτω:

Δημιουργήθηκε με το Padlet

2. Και φέτος το σχολείο μας πήρε μέρος στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Bravo Schools 2020, στον οποίο πέρσι είχε πάρει την 1η θέση στον στόχο 12!

Το Bravo Schools είναι ένας Πανελλήνιος Σχολικός Διαγωνισμός για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους, στον οποίο καταγράφονται οι προτάσεις των μαθητών για  τη δημιουργία ενός καλύτερου κόσμου!

Αναδεικνύονται οι καλύτερες πρακτικές, τα καλύτερα σχέδια μαθήματος και οι καλύτερες μαθητικές δημιουργίες για να ενταχθούν τα σχολεία στο Δίκτυο Πρεσβευτών των 17 Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης ως κέντρα ενημέρωσης και αφύπνισης των τοπικών κοινοτήτων.

Το σχολείο μας συμμετέχει με:

2 σχέδια μαθήματος: "Μικροί μηχανικοί εν δράσει - Little engineers in action" - "Γίνε μάτια για να δω και τον κόσμο να διαβώ!"

1 καλή πρακτική: "Μαθαίνω…αγωνίζομαι…προσπαθώ…αλλάζω…17 SOS!"

2 μαθητικές δημιουργίες: "Καλαμάκι από μπαμπού; Γιατί όχι;" - "Μηχανικοί από τα 10!"

3. Το eTwinning project μας έφτασε στο τέλος του! Καιρός για αποτίμηση και αξιολόγηση του έργου μας. Οι μαθητές του Δ1 αλλά και οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του προγράμματος συμπλήρωσαν μία φόρμα αξιολόγησης σχετικά με τα οφέλη που αποκόμισαν από αυτό το project αλλά παρείχαν και μία σύντομη ανατροφοδότηση στο έργο των μαθητών αλλά και στο εκπαιδευτικό έργο των δασκάλων τους.

evaluation time

4. Ξεφυλλίστε το ηλεκτρονικό περιοδικό όλων των δράσεων μας για το σχολικό έτος 2019-2020 σχετικά με το eTwinning project μας: "The World's Largest Lesson".