Εβδομάδα Κώδικα 2019 - ΣΤ' και Δ' τάξη

Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 22 Οκτωβρίου 2019

Στη φετινή Ευρωπαϊκή εβδομάδα κώδικα 05 έως 20 Οκτωβρίου 2019, η ΣΤ' τάξη συμμετείχε με το event: "Me The AI #2.0 - The code hunters" ενώ η Δ΄τάξη συμμετείχε με το event: "STEM On Board - Let Us be STEMs". Συνεργάστηκαν, επίσης,  με σχολεία από Ελλάδα, Κύπρο, Κροατία, Μολδαβία, Λιθουανία, Ιταλία, Ισπανία, Γαλλία και Τουρκία ώστε να πάρουν μέρος και στο codeweek4all challenge και να διεκδικήσουν την πιστοποίηση αριστείας στον ψηφιακό γραμματισμό!

Στα πλαίσια του etwinning project μας "Me The AI #2.0", οι μαθητές της ΣΤ' τάξης, κατά τη διάρκεια της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κώδικα έκαναν τα πρώτα τους βήματα στη Μηχανική Μάθηση (Machine Learning) και στην Τεχνητή Νοημοσύνη (Artificial Intelligence). Έφτιαξαν, δηλαδή, ένα πρόγραμμα σε περιβάλλον Scratch, με το οποίο ο υπολογιστής αναγνώριζε "καλές" και "κακές" λέξεις, που εμφάνιζαν αντίστοιχα ένα γελαστό ή ένα λυπημένο emoji.  Ήταν η πρώτη τους προσπάθεια στη μηχανική μαθήση αφού εκπαίδευσαν τον υπολογιστή τους πως να μάθει και να αναγνωρίζει κείμενο αλλά και να "εκφράζει" συναισθήματα! Τέλος, στη web 2.0 εφαρμογή "Accenture Intelligent Space Exploration" δίδαξαν σε ένα ρομπότ πως να αναγνωρίζει εχθρικά ή φιλικά πλάσματα που επισκέπτονταν τον παράξενο πλανήτη του.

Οι μαθητές της Δ΄τάξης εκτός από την εφαρμογή "Accenture Intelligent Space Exploration", ασχολήθηκαν με προγραμματισμό σχετικά με το εκπαιδευτικό πρότυπο STEM, το οποίο αποτελεί και θέμα του eTwinning project τους "Stem On Board". Με την εφαρμογή "RoboGarden", βοήθησαν ένα robot να ολοκληρώσει τις διαστημικές αποστολές του αφού πρώτα συγκέντρωσαν πληροφορίες για Science, Technology, Enginnering και Mathematics. Επίσης, προγραμμάτισαν το robot Botley χρησιμοποιώντας ένα εύχρηστο τηλεχειριστήριο, ακολουθώντας συγκεκριμένες διαδρομές και δίνοντας κατάλληλες εντολές στο ρομποτάκι.

Δείτε στα παρακάτω video την υπέροχη δουλειά τους αλλά και τα πιστοποιητικά που πήραμε για την αξιόλογη προσπάθειά μας!