Το εργαστήριο ρομποτικής του 8ου - 2019

Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 02 Απριλίου 2019

Ξεκίνησε και φέτος το Εργαστήριο Ρομποτικής του σχολείου μας (Μάρτιος 2019). Θα υλοποιείται στο πλαίσιο του μαθήματος των Τ.Π.Ε με την ευθύνη και υπό την επίβλεψη της εκπαιδευτικού ΠΕ19 Πληροφορικής κας Σκιαδά Σταυρούλας.

Οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης, έχοντας ήδη αποκτήσει γνώσεις προγραμματισμού κατά την διάρκεια των προηγούμενων μηνών (περιβάλλον Scratch), χωρισμένοι σε 5 ομάδες, κατασκευάζουν αρχικά τα ρομποτάκια και κατόπιν τα προγραμματίζουν ώστε αυτά να εκτελούν διάφορες λειτουργίες. Κάθε ομάδα χρησιμοποιεί το δικό της πακέτo Lego education Wedo 2.0.

Το LEGO Education WeDo 2.0 είναι σχεδιασμένο για τις τάξεις του Δημοτικού, παρέχοντας μια εκπαιδευτική λύση που εξάπτει την περιέργεια των μαθητών ενώ παράλληλα βελτιώνει τις ικανότητές τους στα πεδία των φυσικών επιστημών, της μηχανικής, της τεχνολογίας και του προγραμματισμού (διδασκαλία STEM). Η εισαγωγή στη Ρομποτική γίνεται παιχνίδι και οι μαθητές κάνουν τα πρώτα τους βήματα στον προγραμματισμό μέσα από μια σειρά διαθεματικών δραστηριοτήτων και φυσικά...κάνουν τις κατασκευές τους να ζωντανέψουν!

Καλή μας αρχή!          Πατήστε εδώ για δράσεις ρομποτικής προηγούμενου έτους.

Mantis (Το αλογάκι της Παναγίας):