Europe code week - Οκτώβριος 2018 - CodeWeek4All Challenge

Δημιουργηθηκε στις Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018

To 8ο Δημοτικό σχολείο συμμετείχε ενεργά με όλες τις τάξεις (Α' - ΣΤ') και συνεργάστηκε με υπόλοιπα σχολεία από Ελλάδα, Κύπρο, Κροατία και Τουρκία ώστε να πάρουν μέρος και στο codeweek4all challenge και να διεκδικήσουν την πιστοποίηση αριστείας στον ψηφιακό γραμματισμό !

Οι μαθητές εισήχθησαν στις έννοιες του προγραμματισμού μέσα από ελκυστικά και παιγνιώδη περιβάλλοντα προσαρμοσμένα στις μαθησιακές τους δυνατότητες. Οι δραστηριότητες δεν προϋποθέτουν προηγούμενες γνώσεις προγραμματισμού και βασίζονται σε γνώριμες θεματικές όπως το Minecraft, Star Wars, Frozen, Angry Birds κ.α. Οι μαθητές που ολοκλήρωσαν με επιτυχία μία δραστηριότητα έλαβαν βεβαίωση παρακολούθησης.

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού πραγματοποιήθηκε για έκτη συνεχόμενη χρονιά από 06 έως 21 Οκτωβρίου 2018. Εκατομμύρια παιδιά, νέοι, ενήλικες, γονείς, εκπαιδευτικοί, επιχειρηματίες και φορείς χάραξης πολιτικής ένωσαν τις προσπάθειές τους, συμμετείχαν σε μαζικές εκδηλώσεις και παρακολούθησαν μαθήματα σε όλη την Ευρώπη με σκοπό την εκμάθηση προγραμματισμού Η/Υ.

Ξεφυλλίστε παρακάτω το flipbook των δραστηριοτήτων για την EuropeCodeWeek.