Οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας για μείωση μετάδοσης λοιμώξεων του αναπνευστικού

Δημιουργηθηκε στις Κυριακή, 28 Ιανουαρίου 2024

synaxi

Εγκύκλιο για τη λήψη μέτρων προστασίας για τη μείωση μετάδοσης λοιμώξεων του αναπνευστικού, ενόψει της επαναλειτουργίας των σχολειων της χώρας τη Δευτέρα 8 Ιανουραίου, μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων, εξέδωσε σήμερα το υπουργείο Παιδείας.

Οι οδηγίες οι οποίες στηρίζονται στις συστάσεις που έκανε ο Εθνικός Οργανισμός Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ).

Ειδικότερα, σύμφωνα με την εγκύκλιο εάν κάποιος/α μαθητής/τρια παρουσιάζει συμπτώματα λοίμωξης του αναπνευστικού (πονόλαιμο, βήχα, καταρροή) ή έχει θετικό αποτέλεσμα εργαστηριακού ελέγχου για αναπνευστικό παθογόνο όπως SARS-CoV-2, ιό γρίπης ή RSV, συστήνεται να παραμένει στο σπίτι και να περιορίσει τις επαφές του με άλλα άτομα.

Η παραμονή στο σπίτι συστήνεται μέχρι την υποχώρηση ή βελτίωση των συμπτωμάτων και την ολοκλήρωση τουλάχιστον 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών σκευασμάτων).