"Παιδεία για έναν κόσμο χωρίς κάπνισμα"

ανακοινωση καπνισμαανακοινωση καπνισμα 2

Μαθητές και υγιεινή διατροφή

μαθητες και υγιεινη

Πρώτες βοήθειες στις Ε' και ΣΤ' τάξεις του σχολείου

πρωτες βοηθειες

"Νεφέλες του Αριστοφάνη"

Δημιουργηθηκε στις Κυριακή, 14 Απριλίου 2024

"Νεφέλες του Αριστοφάνη" κι ένας ωραίος περίπατος στου "Φιλοπάππου", μέχρι τη φυλακή του Σωκράτη. Η ΣΤ' τάξη μας απόλαυσε την εκπαιδευτική επίσκεψη με την συνοδεία των δασκάλων της!

Φιλοπαππου 1   Φιλοπαππου 2

Φιλοπαππου 4   Φιλοπαππου 3

Πραγματοποίηση εκδήλωσης με ψυχολόγο

Δημιουργηθηκε στις Παρασκευή, 05 Απριλίου 2024

Με χαρά θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για την επιτυχημένη εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας την Τετάρτη 3 Απριλίου 2024, με θέμα: «Παιδί και Εγώ! Κατανοούμε, αλληλεπιδρούμε, ευημερούμε».

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία και συνέβαλε στην ανάπτυξη ενός πιο ενημερωμένου και συνειδητού υποστηρικτικού περιβάλλοντος για τα παιδιά μας. Η ψυχολόγος, κα Παπαδάκη Στεφανία, προσέφερε μια εξαιρετική παρουσίαση σχετικά με τις διαφορετικές πτυχές της ψυχολογίας του παιδιού και πώς μπορούμε να στηρίξουμε την ψυχική υγεία των παιδιών μας στο σχολικό περιβάλλον και στο
σπίτι. Η παρουσία των γονέων ήταν εξαιρετικά ενθαρρυντική και εκτιμούμε το ενδιαφέρον και τη συμμετοχή σας. Ελπίζουμε ότι η πληροφόρηση και η συζήτηση που προέκυψε από την εκδήλωση, θα σας βοηθήσει να αναπτύξετε πιο στοχευμένες και υγιείς στρατηγικές για την υποστήριξη των παιδιών σας.Την εκδήλωση μας τίμησαν με την παρουσία τους η Σύμβουλος Παιδαγωγικής Ευθύνης, κα Πρίντεζη Άννα και ο αντιδήμαρχος Παιδείας του Δήμου μας, κος Γούλας Αλέκος. Σας ευχαριστούμε θερμά για τη συμμετοχή σας και ανυπομονούμε να σας δούμε και σε μελλοντικές εκδηλώσεις.

Η διευθύντρια
Αποστολοπούλου Σοφία

psy1    psy3

psy4   psy2

Διεξαγωγή μαθητικού διαγωνισμού "Παιχνίδι και Μαθηματικά" για μαθητές/ τριες Δημοτικού

Δημιουργηθηκε στις Παρασκευή, 05 Απριλίου 2024

Οι μαθητές της Ε΄ και της ΣΤ' τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στον 18ο Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά “Παιχνίδι και Μαθηματικά” που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 5 Απριλίου 2024 ,εντός του ωρολογίου προγράμματος, τις δύο πρώτες ώρες διδακτικές ώρες (8.15-10.15).

ευκλειδης  και μαθημα5ικα page-0001ευκλειδης  και μαθημα5ικα page-0002

Υποβολή Αιτήσεων για την Εισαγωγή στα Πρότυπα και Πειραματικά σχολεία για το σχολικό έτος 2024-25

Δημιουργηθηκε στις Παρασκευή, 05 Απριλίου 2024
Σας ενημερώνουμε ότι η εισαγωγή των μαθητών/τριών στα Πειραματικά Σχολεία θα γίνει με δημόσια ηλεκτρονική κλήρωση που θα διεξαχθεί την Παρασκευή 17 Μαΐου 2024.
Η εισαγωγή στα Πρότυπα Γυμνάσια θα γίνει με δοκιμασία δεξιοτήτων, η οποία θα διεξαχθεί το Σάββατο 18 Μαΐου 2024.