Το πείραμα του Ερατοσθένη 2

Δημιουργηθηκε στις Δευτέρα, 19 Μαρτίου 2018
 Οδηγίες από τους συντονιστές της δράσης 2
Ήδη πάνω από 730 σχολεία έχουν δηλώσει συμμετοχή. Από τα οποία τα μισά περίπου είναι γυμνάσια. Αυτή τη φορά η σημμετοχή των δημοτικών/νηπιαγωγείων είναι αυξημένη.Οι μετεωρολογικές προβλέπεις για το μεσημέρι της Τρίτης λένε ότι σε ορισμένα μέρη πιθανόν να υπάρχει συννεφιά.

1. Ποια ώρα θα κάνουμε τη μέτρηση
Η ώρα για κάθε τόπο  είναι διαφορετική για διαφορετικά γεωγραφικά μήκη.ερατοσθένης 4

Ενδεικτικά ο Ήλιος μεσουρανεί περίπου στις:
11:55 Στη Λευκωσία
12:16 στη Ρόδο
12:23 στο Ανατολικό Αιγαίο - Έβρο
12:27 Κυκλάδες - Αν. Μακεδονία
12:33 Αθήνα - Σέρρες
12:38 Σπάρτη - Κατερίνη
12:41 Πάτρα - Φλωρινα
12:44 Γιάννενα
12:49 Κέρκυρα

2. Δυο λεπτομέρειες - Επιπλέον πληροφορίες:
Α. Η γραμμή της σκιάς τη στιγμή που προτείνεται για τη μέτρηση, συμπίπτει με τον μεσημβρινό του τόπου στον οποίο γίνεται η παρατήρηση, επομένως δείχνει την κατεύθυνση Βορρά - Νότου
Β. Η γωνία που θα υπολογίσετε συμπίπτει με το Γεωγραφικό πλάτος του τόπου που γίνεται η παρατήρηση (Αυτό ισχύει μόνο για τις ημέρες των Ισημεριών)

ερατοσθένης 33. Πως βρίσκω την απόσταση του σχολείου μου από τον Ισημερινό
Θα βρείτε πληροφορίες  εδώ. Υπολογίστε την απόσταση απο τον ισημερινό  μετακινώντας τον κένσορα από τις Σέρρες στο σχολείο μας. Η μέτρηση να γίνει σε χιλιόμετρα.
Με την ευχή ο ΗΛΙΟΣ να μας κάνει τη χάρη και να μην κρυφτεί την κρίσιμη στιγμή πίσω από τα σύννεφα, ευχόμαστε σε όλους/ες καλή επιτυχία.

Οι συντονιστές της δράσης
Μανδηλιώτης Σωτήρης