Εκπαιδευτική επίσκεψη της Ε' τάξης στην Εθνική Πινακοθήκη

Δημιουργηθηκε στις Παρασκευή, 17 Μαΐου 2024

Στις 16 Μαΐου οι μαθητές των δύο τμημάτων της Ε' τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν την Εθνική Πινακοθήκη. Η διάθεση μαθητών και εκπαιδευτικών ήταν εξ αρχής στα ύψη, καθιστώντας απολαυστική τη διαδρομή από και προς το μουσείο τέχνης. Καθ'όλη τη διαδρομή δεν έλειψαν τα παιχνίδια και τα τραγούδια. Στην Πινακοθήκη υποδέχτηκε ξεναγός μαθητές και εκπαιδευτικούς και άρχισε η ξενάγηση. Τα έργα ήταν μεγαλοπρεπή και δέσποζαν στους τεράστιους λευκούς τοίχους. Οι μαθητές έκαναν αδιάκοπα ερωτήσεις ως προς τους καλλιτέχνες και τους εικονιζόμενους, εμφανώς εντυπωσιασμένοι. Η ξεναγός επικοινωνούσε άρτια με τους μαθητές, οπότε κι εκείνοι κατάφεραν να αποσπάσουν όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες . Τα έργα και ο πρόσφατα ανακαινισμένος χώρος που τα φιλοξενεί , εντυπωσίασαν εξίσου και τους εκπαιδευτικούς. Εν ολίγοις, επρόκειτο για μια άκρως εποικοδομητική και συναρπαστική εκπαιδευτική επίσκεψη.

πινακοθηκη 1πινακοθηκη 2

πινακοθηκη 3