Περίπατος στο ιστορικό κέντρο

Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 05 Δεκεμβρίου 2023

Τη Δευτέρα 27 Νοεμβρίου οι μαθητές της Ε 'τάξης πραγματοποίησαν εκπαιδευτικό περίπατο στο ιστορικό κέντρο Αθηνών. Ακολουθώντας μια κυκλική διαδρομή με αφετηρία την πλατεία Μητροπόλεως, διέσχισαν την οδό Αδριανού στην Πλάκα, είδαν το «Αρχοντικό των Μπενιζέλων», πέρασαν από την Ρωμαϊκή Αγορά με τους Αέρηδες και το Φετιχέ Τζαμί και τέλος κατηφόρισαν προς τη Βιβλιοθήκη του Αδριανού και την πλατεία Μοναστηρακίου.

Έμαθαν την ιστορία του Μητροπολιτικού ναού καθώς και για το έργο της Αγίας Φιλοθέης - Κυράς των Αθηνών. Είδαν το σπίτι της, το πιο παλιό σπίτι της Αθήνας, το Αρχοντικό των Μπενιζέλων! Ακόμη έμαθαν για τον πρώτο Μετεωρολογικό σταθμό του κόσμου, το εκπληκτικό έργο του Ανδρόνικου Κυρρήστου. Περπάτησαν στα όμορφα στενά της Πλάκας, κάνοντας στάση και στο Μετόχι του Πανάγιου Τάφου.

kentro