Παίζω και μαθαίνω Γερμανικά

Δημιουργηθηκε στις Τετάρτη, 15 Μαΐου 2024

Όταν η καθηγήτρια γερμανικών είναι δημιουργική και κεφάτη και ανοίγει νέους δρόμους στους μαθητές της, οι μαθητές ανταποκρίνονται με ενδιαφέρον και ενθουσιασμό...Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης των γερμανικών του σχολείου μας μαθαίνουν γερμανικά παίζοντας ένα παιχνίδι που βασίζεται σε ένα πασχαλινό παραδοσιακό παιχνίδι που ονομάζεται "Osterhase" (Πασχαλινός Λαγός).

easter egg

Σύμφωνα με αυτό το έθιμο, τα παιδιά περιμένουν τον Πασχαλινό Λαγό να έρθει και να κρύψει αβγά στον κήπο ή στο σπίτι τους. Τα παιδιά πρέπει να αναζητήσουν τα αβγά που έχει κρύψει ο λαγός.

Αυτό το έθιμο είναι δημοφιλές και προσφέρει διασκέδαση στα παιδιά κατά τη διάρκεια των εορταστικών εκδηλώσεων του Πάσχα.

Παρακολουθήστε το παιχνίδι κάνοντας κλικ επάνω στην εικόνα.