Το 8ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Φιλαδέλφειας διακρίθηκε για την καλύτερη εκπαιδευτική προσέγγιση στο στόχο 12!

Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 11 Ιουνίου 2019

bravo schoolsΜε μεγάλη ικανοποίηση πληροφορηθήκαμε σήμερα Τρίτη 11 Ιουνίου 2019, ότι λάβαμε μια ιδιαίτερα τιμητική διάκριση, στο πλαίσιο της συμμετοχής του σχολείου μας στον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό «Bravo Schools: Δημιουργούμε έναν καλύτερο κόσμο».

Φέτος συμμετείχαν 294 σχολεία  με 738 εκπαιδευτικές προσεγγίσεις. Το Bravo Schools, αποτελεί έναν θεσμό που προωθεί την εκπαίδευση και ενημέρωση για τους  17 ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ  αναδεικνύοντας κάθε χρόνο τις εργασίες που αναπτύσσονται στη σχολική κοινότητα.

Συγκεκριμένα –αφού ολοκληρώθηκε η διαδικασία αξιολόγησης των καλών πρακτικών των σχολείων, των σχεδίων μαθήματος και των μαθητικών δημιουργιών ανάμεσα σε 294 σχολεία  με τις  738 εκπαιδευτικές προσεγγίσεις, το σχολείο μας αναδείχτηκε ως η καλύτερη εκπαιδευτική προσέγγιση στον Στόχο 12 στην κατηγορία Καλές Πρακτικές με τίτλο: "Ανακύκλωση Ηλεκτρ(ον)ικών Συσκευών – The 3Rs in eWaste" και εντάσσεται στο ΔΙΚΤΥΟ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΠΡΕΣΒΕΥΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ (in action SGDs Schools Club)

bravo sloganΣτις μαθήτριες και στους μαθητές του Ε2 που συνεργάστηκαν με την καθηγήτρια Πληροφορικής κα Σκιαδά   Σταυρούλα  στην εκπόνηση της εργασίας για την Ανακύκλωση Ηλεκτρ(ον)ικών Συσκευών – The 3Rs in Waste, δόθηκε η σχετική Βεβαίωση ότι καθεμιά και καθένας τους «Είναι Πρεσβευτής των 17 Παγκόσμιων Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης».

Δείτε εδώ τις καλύτερες συμμετοχές ανά στόχο και εμάς στο στόχο 12

Η διάκρισή μας