Φτιάχνουμε τον χάρτη της Ελλάδας

Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 06 Φεβρουαρίου 2024

Με έναν ευχάριστο και δημιουργικό τρόπο οι μαθητές του Δ1 έφτιαξαν τον χάρτη της χώρας μας.

Στόχος μας ήταν ήταν στα πλαίσια της Μελέτης του Περιβάλλοντος, να μάθουμε τα γεωγραφικά διαμερίσματα, τους νομούς και τις πρωτεύουσες της Ελλάδας.

Πρώτα, ξεπατικώσαμε με ριζόχαρτο από τον Άτλα το κάθε γεωγραφικό διαμέρισμα χωριστά. Έπειτα, το αντιγράψαμε σε χαρτόνι, το σχεδιάσαμε και ζωγραφίσαμε τον κάθε νομό χωριστά, γράφοντας την πρωτεύουσα του. Τέλος, τοποθετήσαμε σε μεγάλο χαρτόνι με τη σειρά όλα τα γεωγραφικά διαμερίσματα και ολοκληρώσαμε τον χάρτη μας.

Μπράβο σε όλους!

χαρτεςχαρτες1χαρτες 2