Δράσεις Ε1: Teachers4Europe

Δημιουργηθηκε στις Παρασκευή, 20 Νοεμβρίου 2020

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ

Παιχνίδια online για τους μικρούς μας eTwinners με θέμα την Ευρώπη: Χάρτης, πρωτεύουσες, μνημεία,.... Σιγά σιγά γνωρίζουμε την Ευρώπη μας και τον πολιτισμό της!

european games

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ

* Σε διαδικτυακό μάθημα, οι μαθητές του Ε1 πήραν μέρος σε ανώνυμη έρευνα (google form) σχετικά με στοιχεία και χαρακτηριστικά της Ευρωπαϊκής Ένωσης με σκοπό την ανίχνευση πρότερων γνώσεων τους. Ξεκίνησαν, επίσης, τη δημιουργία avatar (avatarmaker.com) προκειμένου να τα χρησιμοποιήσουμε ως εικόνα προφίλ τους στο Twinspace του προγράμματός μας.

E1 survey

* Τα avatar που έφτιαξαν οι μαθητές του Ε1 "ανέβηκαν" σε ένα wakelet (web 2.0 εργαλείο για αποθήκευση, διαμοίραση και οργάνωση αρχείων). Χρησιμοποιώντας τα avatar, οι μαθητές ενημέρωσαν τα Twinspace  προφίλ τους. Δείτε τα παρακάτω πατώντας στην εικόνα:

E1 avatars wakelet

update twinspace profiles 2

* Οι μαθητές του Ε1 γνώρισαν την Τεχνητή Νοημοσύνη και τη Μηχανική μάθηση μέσω της online εφαρμογής: A.I. for Oceans - code.org, "εκπαιδεύοντας" ένα ρομπότ στην αναγνώριση θαλάσσιων ειδών και σκουπιδιών ώστε να καθαρίζονται οι ωκεανοί. Πατήστε στην εικόνα για να δείτε το video:

aiforOceans

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ - ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ

* Οι μαθητές του Ε1 "φύτεψαν" τις απαντήσεις τους στην ερώτηση "Τι σημαίνει η Δημοκρατία για σένα;" σε ένα AnswerGarden και μετά έπαιξαν το επιπτραπέζιο online παιχνίδι "Η Ευρώπη - ένα θέμα αξιών!". Δείτε το video πατώντας στην εικόνα:

europe matters

* Το σχολείο μας ήταν επίσημος υποστηρικτής της Παγκόσμιας Ημέρας Σπάνιων Ασθενειών (Rare Diseases Day 2021) και οι μαθητές του Ε1 δημιούργησαν μία υπέροχη αφίσα με μηνύματα συμπαράστασης για όλα τα άτομα που πάσχουν από κάποια σπάνια ασθένεια.

rare diseases

ΜΑΡΤΙΟΣ - ΑΠΡΙΛΙΟΣ

* Σε έναν ψηφιακό τοίχο padlet οι μαθητές των Ε1 και Ε2 τμημάτων κάλεσαν εκπαιδευτικούς και μαθητές από την Ελλάδα και το εξωτερικό να "κρεμάσουν" το μήνυμά τους για την Ημέρα της Γης 2021! Πατήστε επάνω στην εικόνα για να διαβάσετε τα μηνύματα του ψηφιακού μας τοίχου:

earth day 2021

* Οι μαθητές δημιούργησαν μία συνεργατική παρουσίαση σχετικά με τα δικαιώματα του παιδιού μέσω google slides: Τα δικαιώματα του παιδιού μέσα από εικόνες. Ο κάθε μαθητής ανέλαβε 2 δικαιώματα, τα οποία παρουσίασε αλλά και εικονογράφησε χρρησιμοποιώντας τις υπέροχες φωτογραφίες της Λήδας Βαρβαρούση. Δείτε την παρουσίαση τους:

chrights

ΜΑΙΟΣ - ΙΟΥΝΙΟΣ

* Σε συνέχεια της προηγούμενης δραστηριότητας μας, κάθε μαθητής/μαθήτρια του Ε1 τμήματος "υιοθέτησε" ένα δικαίωμα του παιδιού και επινόησε ένα σλόγκαν για αυτό. Δημιουργήθηκε μετά μία αφίσα με όλα τα σλόγκαν των μαθητών.

oppsafj6e9evutdgoarl

* Οι μαθητές συμμετείχαν στη δημιουργία ενός συνεργατικού ψηφιακού βιβλίου με θέμα "Ανθρώπινα δικαιώματα - ψηφιακά δικαιώματα και Τεχνητή νοημοσύνη". Ασχολήθηκαν συγκεκριμένα με τα δικαιώματα του παιδιού, δίνοντας έναν ορισμό, αντίστοιχα ψηφιακά δικαιώματα και παραδείγματα εφαρμογών ΤΝ.

rightsofchild

rightsofchild 2

* Καθώς πλησιάζουμε στο τέλος του προγράμματος μας, δύο live συναντήσεις των σχολείων της Ελλάδας, της Κροατίας και της Τουρκίας πραγματοποιήθηκαν. Οι μαθητές συμμετείχαν σε kahoot κουίζ σχετικά με τις δημοκρατικές αξίες και τα ανθρώπινα δικαιώματα, μοιράστηκαν εμπειρίες και απάντησαν σε ερωτήσεις σχετικά με τις ανθρώπινες αξίες στην εποχή της Τεχνητής Νοημοσύνης.

1st live

2nd live

* To project μας ολοκληρώθηκε με τη συμμετοχή των μαθητών του Ε1 στην αξιολόγηση του προγράμματος μας με τη συμπλήρωση ενός ερωτηματολογίου. Περιμένουμε με ανυπομονησία τα αποτελέσματα της έρευνας μας.

evaluation