Ο πλούτος του Αριστοφάνη από τους μαθητές του Δ2

Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 23 Μαΐου 2023

plouttos1 Τον «Πλούτο» του Αριστοφάνη, επέλεξε ν’ ανεβάσει φέτος το 8ο Δημοτικό Σχολείο και συγκεκριμένα το Δ2 τμήμα με τους υπεύθυνους  εκπαιδευτικούς:  κα Αναστασοπούλου Δήμητρα, κα Λαλά Χαρίκλεια, κα Κορκού Άννα (θεατρολόγο), κα Αναστασιάδου Φωτεινή (μουσική), κα Αντωνοπούλου Αντιγόνη (εικαστικά) και κο Τραγουδάρα Δημήτριο. Βλέπετε, η τελευταία κωμωδία που δίδαξε ο Αριστοφάνης με το όνομά του το 338 π.χ, είχε συγκεκριμένο σκοπό: Να σατιρίσει τους ανθρώπους εκείνους, που πλουτίζουν με αισχρά κι ανήθικα μέσα και να προτείνει μια δικαιότερη κατανομή του πλούτου, για την καλυτέρευση της ζωής των φτωχών και για τη μεταμόρφωση του κόσμου, ώστε τα υλικά αγαθά να τα απολαμβάνουν οι ηθικοί και οι δίκαιοι άνθρωποι.

Αυτό που θα θυμούνται περνώντας τα σχολικά χρόνια τα παιδιά  θα είναι οι πρόβες και η παράσταση… Χαίρονται και αυτό είναι  το καλύτερο μάθημα… Μέσα από το θέατρο διδάσκεις ήθος, αλήθεια, αγάπη… τα πάντα…

Σας περιμένουμε λοιπόν την Πέμπτη 1 Ιουνίου 2023 στις 7:00μμ στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου, να θαυμάσετε τα παιδιά σας που πραγματικά έχουν ταλέντο!!!