Συμμετοχή του σχολείου μας στο «Πρωτάθλημα Ανακύκλωσης Υλικών» της Περιφέρειας Αττικής

Δημιουργηθηκε στις Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου 2022

ΑΦΙΣΑ-ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ-1Αγαπητοί γονείς,

Η σχολική δράση "Πρωτάθλημα Ανακύκλωσης'' της Περιφέρειας Αττικής έχει ξεκινήσει και και το σχολείο μας έχει δώσει το παρόν. Σε κάθε τάξη και σε κάθε όροφο έχουν τοποθετηθεί ειδικοί κάδοι για τη σωστή διαλογή των ανακυκλώσιμων υλικών.Είναι πολύ σημαντικό να δίνουμε προσοχή στα υλικά που ανακυκλώνουμε καθώς η καθαρότητα των υλικών που συλλέγονται είναι ιδιαίτερης σημασίας.Το πρωτάθλημα αποτελεί συνέχεια της εκστρατείας“Δώσε αξία στα σκουπίδια σου”και αφορά 70 δημοτικά σχολεία του Νομού Αττικής, και υλοποιείται υπό την αιγίδα τηςΠεριφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής.

Στόχος είναι να συμβάλλει στην ενημέρωση σχετικά με την ανακύκλωση, τα οφέλη της και τη σταδιακή ανάπτυξη της περιβαλλοντικής συνείδησης, μέσω ορθών πρακτικών σε μαθητές, δασκάλους και γονείς.

Διευκρινίσεις σχετικά με τα ανακυκλώσιμα υλικά:

Κίτρινος κάδος - χαρτί:Χαρτί, χαρτόνι – διπλωμένα χαρτοκιβώτια, χάρτινες συσκευασίες (από δημητριακά, μπισκότα κλπ.), έντυπο υλικό (εφημερίδες, περιοδικά, διαφημιστικό υλικό κλπ.), χαρτιά μικρού μεγέθους (φάκελοι, postit, εισιτήρια κλπ.), βιβλία, τετράδια, χαρτί περιτυλίγματος, χάρτινες σακούλες

Προσοχή!Δεν τοποθετούμε στον κίτρινο κάδο:Συσκευασίες tetrapack, χάρτινα ποτήρια καφέ, βρεγμένο ή λερωμένο χαρτί, χαρτοπετσέτες - χαρτί κουζίνας – χαρτί υγείας

• Πορτοκαλί κάδος - πλαστικό:Πλαστικές συσκευασίες (από νερό, αναψυκτικά, γιαούρτι κλπ.), πλαστικές συσκευασίες φαγητού, πλαστικά ποτήρια, πλαστικά καπάκια ποτηριών μιαςχρήσης, συσκευασίες tetrapack, ποτήρια μιας χρήσης από φελιζόλ, πλαστικά καπάκια

Προσοχή!Δεν τοποθετούμε στον πορτοκαλί κάδο:Οτιδήποτε έχει υπολείμματα υγρών ή φαγητού,καλαμάκια

• Κόκκινος κάδος - αλουμίνιο:Κουτάκια αλουμινίου από αναψυκτικά

Προσοχή!Δεν τοποθετούμε στον κόκκινο κάδο:Κουτάκια αλουμινίου που είναι βρώμικα, κουτιά π.χ. από εβαπορέ (γιατί είναι μεταλλικά αλλά όχι από αλουμίνιο), αλουμινόχαρτο ή οτιδήποτε άλλο.

3-3

Μπορείτε κι εσείς να μας βοηθήσετε από το σπίτι κυρίως σε πλαστικό και  κουτάκια αλουμινίου μπαταρίες και λάμπτήρες.

Παρακαλούμε, για την ομαλή διεξαγωγή του πρωταθλήματος, όπως τηρούνται τα ανωτέρω.Για οποιαδήποτε απορία, είμαστε στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,

Ο Διευθυντής  του σχολείου