Συμμετοχή εκπαιδευτικών του σχολείου ως εισηγητές σε επιμορφωτικό περιβαλλοντικό σεμινάριο

Δημιουργηθηκε στις Παρασκευή, 08 Απριλίου 2022
Την Τρίτη 5-4-2022 οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, κος Ιωάννης Μάκρης και κα Σταυρούλα Σκιαδά, συμμετείχαν ως εισηγητές στο επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα "Στόχος 11-Βιώσιμες Πόλεις και κοινότητες", που οργανώθηκε στο πλαίσιο της συνεργατικής δράσης των Διευθύνσεων Α/θμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας, Γ΄ Αθήνας και Δυτ. Αττικής με τίτλο «Σχολεία για το κλίμα – Νησίδες ανθεκτικότητας και αλλαγής» .
Η δράση ήταν μια πρωτοβουλία των Υπευθύνων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης των Διευθύνσεων ​Α/θμιας Εκπαίδευσης ​Α' Αθήνας (Μαρία Δημοπούλου) , ​Γ' Αθήνας (Ελένη Νιάρχου) και Δυτ. Αττικής (Αλεξάνδρα Τσίγκου). Στο σεμινάριο συμμετείχαν, επίσης, ο κος Κ. Κορφιάτης, Αναπληρωτής Καθηγητής Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στο Τμήμα Επιστημών της Αγωγής του Πανεπιστημίου Κύπρου, ο κος Κ. Καρτάλης, Καθηγητής-Διευθυντής του Τομέα Φυσικής Περιβάλλοντος στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, ο κος Χ. Καλλιάρας, Συνεργάτης Δημάρχου Τρικκαίων - Σύμβουλος στρατηγικής και επιχειρηματικής σχεδίασης του Δήμου Τρικκαίων, ο κος Γ. Υφαντής, ΚΠΕ Ελευθερίου Κορδελιού και 140 συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί από σχολεία όλης της Ελλάδας.
Ο κος Μακρής και η κα Σκιαδά παρουσίασαν τις περιβαλλοντικές δράσεις του "πράσινου" σχολείου μας τα τελευταία χρόνια, τα περιβαλλοντικά δίκτυα στα οποία συμμετέχει το σχολείο, τις μελλοντικές μας δράσεις καθώς και το ευρωπαϊκά βραβευμένο εκπαιδευτικό σενάριο της κας Σκιαδά "NBS and Hardy Plants for a Sustainable city".
Περισσότερα για την παρουσίαση των εκπαιδευτικών μας μπορείτε να δείτε στην επίσημη ιστοσελίδα του δικτύου https://schools4climate.weebly.com/.

seminario periv