Σχολικά Γεύματα : Πρόγραμμα Σίτισης στο σχολείο μας 2021-22!

Δημιουργηθηκε στις Τετάρτη, 13 Οκτωβρίου 2021

menouΤο μενού του προγράμματος αφορά και τις πέντε (5) εκπαιδευτικές ημέρες της εβδομάδας για να καλύψει τις διατροφικές ανάγκες των μαθητών/τριών, στo πλαίσιο της υγιεινής μεσογειακής διατροφής.Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί σύμφωνα με το Ωρολόγιο Πρόγραμμα Ενιαίου Τύπου Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου (Π.Δ. 79/2017 (ΦΕΚ 109/Α’ /01-08-2017)) ως ακολούθως:

Ο Σύλλογος Διδασκόντων σε ειδική  συνεδρίασή του σύμφωνα με την Αριθ. Πρωτ. Φ.14/ΦΜ/128820/Δ1/12-10-21  εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, κατά την έναρξη του προγράμματος, για τον καθορισμό των απαραίτητων αιθουσών που κατά περίπτωση κρίνονται αναγκαίες για την υλοποίηση του προγράμματος και β) τις ειδικότερες λεπτομέρειες που αφορούν στην οργάνωση και υλοποίηση της όλης διαδικασίας και γενικότερα τη ρύθμιση όλων των προβλημάτων που ανακύπτουν κατά τη διάρκεια της εφαρμογής του προγράμματος, λαμβάνοντας υπόψη τις ιδιαιτερότητες της σχολικής μονάδας, τις οδηγίες του ΕΟΔΥ και την κείμενη νομοθεσία  κατέληξε ότι:

1.  Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μπορούν, μόνο, να βεβαιώσουν τον ακριβή αριθμό γευμάτων που ο προμηθευτής οφείλει να παραδώσει στη σχολική μονάδα.

2.  Κανένας από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας δεν δύναται να συμμετέχει στην Επιτροπή Παραλαβής των σχολικών γευμάτων, με έργο τον ποιοτικό έλεγχο, αφού δεν διαθέτει τις απαιτούμενες από το νόμο τεχνικές γνώσεις. Η ευθύνη της ποιότητας ανήκει στον επιλεγμένο προμηθευτή και του αρμόδιου Υπουργείου που του ανέθεσε το έργο και οφείλει με επιτροπές ελέγχου που απαρτίζονται από τεχνικούς υπαλλήλους να ελέγχει και να πιστοποιεί την ποιότητα των γευμάτων.

3. Δεν υπάρχουν στο σχολείο μας αίθουσες σίτισης με κατάλληλες υποδομές παρά μόνο αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήριο και γραφεία.

4. Στο προβλεπόμενο 5λεπτο μεταξύ λήξης έκτης ώρας και έναρξης του προγράμματος διατροφικής αγωγής για τους μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Σχολικά Γεύματα,  δεν είναι δυνατό οι αίθουσες διδασκαλίας να καθαριστούν και να ετοιμαστούν για σίτιση, με αποτέλεσμα να δημιουργείται κίνδυνος για την υγεία των μαθητών.

5.  Δεν υπάρχει το κατάλληλο, απαιτούμενο προσωπικό τραπεζαρίας και καθαριότητας.

Και αποφάσισε:

Από τους μαθητές-τριες που θα συμμετέχουν στο Πρόγραμμα των δωρεάν σχολικών γευμάτων να σιτίζονται στο σχολείο μόνο οι μαθητές του Ολοήμερου όπως γινόταν μέχρι σήμερα. Οι υπόλοιποι μαθητές-τριες να παίρνουν το γεύμα στο σπίτι τους με τη λήξη των μαθημάτων.

Επιπλέον σας ενημερώνουμε ότι:

Τα σχολικά γεύματα έχουν παρασκευαστεί για να μοιράζονται στην/στις αίθουσα/ες ακριβώς πριν την έναρξη της σίτισης, ώστε να παραμένουν στις ασφαλείς θερμοκρασίες συντήρησης. Σε όποιες τυχόν περιπτώσεις η κατανάλωση του γεύματος δε γίνεται εντός του σχολείου και βάσει των προβλεπόμενων διαδικασιών (π.χ. έκτακτη πρόωρη αποχώρηση μαθητή από το σχολείο κτλ), εφιστάται η προσοχή στην τήρηση των όρων που θέτει το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών: Τα γεύματα να διατηρηθούν υπό ψύξη, με την προϋπόθεση ότι η θερμοκρασία τους θα φτάσει τους 4 βαθμούς Κελσίου εντός 2 ωρών από το σερβίρισμα. Σε αυτή την περίπτωση τα γεύματα μπορούν να αποθηκευτούν στο ψυγείο και να καταναλωθούν, αφού ξαναζεσταθούν στους 74 βαθμούς Κελσίου για 15 δευτερόλεπτα. Σε κάθε περίπτωση, ουδεμία ευθύνη προκύπτει για τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς του προγράμματος και το σχολείο, η κατανάλωση των γευμάτων εκτός σχολικού πλαισίου.

Το πρόγραμμα διατροφής των Σχολικών Γευμάτων για το σχολικό έτος 2021-22 είναι το εξής:

menou sx.g 22