Η ΣΤ τάξη στο Μουσείο Μικρασιατικού Ελληνισμού «Φιλιώ Χαϊδεμένου».

Δημιουργηθηκε στις Τετάρτη, 16 Ιουνίου 2021

fx11Την Πέμπτη 10/06 και την Παρασκευή 11/06 οι μαθητές της έκτης τάξης επισκέφθηκαν το Μουσείο Μικρασιατικού Ελληνισμού «Φιλιώ Χαϊδεμένου». Τα παιδιά περιηγήθηκαν στους χώρους του Μουσείου, θαύμασαν τα εκθέματα και γνώρισαν την καθημερινή ζωή των Μικρασιατών αλλά και την ιστορία της περιοχής.

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς οι μαθητές μελέτησαν την ιστορία του Μικρασιατικού Ελληνισμού τόσο στο μάθημα της Ιστορίας όσο και στο μάθημα της Ελληνικής Γλώσσας. Η επίσκεψη επομένως στο Μουσείο ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να ανακαλέσουν τις προηγούμενες γνώσεις και να τις εμπλουτίσουν με βιωματικό τρόπο μέσα από τα αντικείμενα, τις φωτογραφίες και τις αφηγήσεις των ανθρώπων που έζησαν στην περιοχή. Επιπλέον τα παιδιά ανακάλυψαν την ιστορία της Νέας Φιλαδέλφειας μέσα από εικόνες των πρώτων χρόνων της εγκατάστασης των προσφύγων στην περιοχή.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης τηρήθηκαν όλα τα προβλεπόμενα υγειονομικά μέτρα (είσοδος στο Μουσείο σε μικρές ομάδες μαθητών, χρήση μάσκας).

fx3dim1dim2dim3dim4dim5