Ενημέρωση μαθητών Δ΄ τάξης για τη σωστή διαχείριση των φυσικών πόρων

Δημιουργηθηκε στις Κυριακή, 13 Ιουνίου 2021

hl-893763741Στα πλαίσια της ενημέρωσης για την ανακύκλωση και την ορθή διαχείριση των φυσικών πόρων και απορριμμάτων, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν σε σχετικό πρόγραμμα. Συγκεκριμένα την Πέμπτη 10/06/2021, μέσω τηλεδιάσκεψης, η εκπρόσωπος του φορέα ΦΩΤΟΚΥΚΛΩΣΗ μας ενημέρωσε μεταξύ άλλων, για την ορθή ανακύκλωση λαμπτήρων καθώς και για τις επιπτώσεις που έχει στο περιβάλλον η αλόγιστη απόρριψη τους και ειδικότερα στον υδροφόρο ορίζοντα, στην ατμόσφαιρα αλλά και στην υγεία μας, εξαιτίας των αερίων που περιέχουν. Οι μαθητές στο τέλος της παρουσίασης έθεσαν ερωτήματα και έλυσαν οποιαδήποτε απορία τους δημιουργήθηκε.

Στο τέλος παρέλαβαν αναμνηστικά δώρα που είχαν αποσταλεί νωρίτερα στο σχολείο και συγκεκριμένα από την εταιρεία ανακύκλωσης μπαταριών Combatt μια τσάντα επαναχρησιμοποιούμενη από ανακυκλώσιμα υλικά και ενημερωτικό φυλλάδιο, από την εταιρεία Αntipollution η οποία ειδικεύεται στα επικίνδυνα απόβλητα ένα σετ από μολύβια, από την εταιρεία ανακύκλωσης μετάλλων ΑNAMET καλαμάκια ανοξείδωτα και τέλος από την εταιρεία ανακύκλωσης ελαστικών ECOelastica ένα ενημερωτικό φυλλάδιο.

Οι εκπαιδευτικοί της τάξης Ντουβέα Λουτίνη και Χιώτης Δημήτρης καθώς και ο διευθυντής του 8 Δ.Σ. Νέας Φιλαδέλφειας Μακρής Ιωάννης, ευχαριστούν τον κύριο Αλέξανδρο Μουζάκη,  για την βοήθεια που προσέφερε να έρθει το σχολείο μας σε επικοινωνία με τους παραπάνω φορείς.

hl-893763746    hl-893763734

hl-893763740     hl-893763739