Εκφράζομαι, δημιουργώ, τιμώ τους ήρωες της επανάστασης του1821» ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ από το Τμήμα Παιδείας και Πολιτισμού του Δήμου μας

Δημιουργηθηκε στις Τετάρτη, 17 Μαρτίου 2021

1821  Ο Δήμος Νέας Φιλαδέλφειας - Νέας Χαλκηδόνας,  στο πλαίσιο του εορτασμού των διακοσίων (200) χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821, θέλοντας να συμβάλλει  στη διατήρηση της μνήμης των αγώνων των Ελλήνων για την απελευθέρωση του  Έθνους από τον τουρκικό ζυγό και να κινητοποιήσει τη μαθητική κοινότητα να εκφραστεί δημιουργικά  με πεδίο αναφοράς πανανθρώπινες αξίες όπως η ελευθερία, η αγάπη και η θυσία για την πατρίδα,  η σημασία  της ομόνοιας  και του κοινού αγώνα, διοργανώνει  διαδικτυακό  Μαθητικό Διαγωνισμό με τον τίτλο:

«ΕΚΦΡΑΖΟΜΑΙ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ, ΤΙΜΩ ΤΟΥΣ ΗΡΩΕΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ 1821».

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε όλες/ους  τις/τους μαθήτριες/τές  της πόλης.

Διαβάστε αναλυτικά το Δελτίο τύπου του Δήμου εδώ.

Η Υπεύθυνη Δήλωση εδώ