Αναγνώριση του εκπαιδευτικού έργου του Σχολείου μας σε Ελλάδα και Ευρώπη

Δημιουργηθηκε στις Πέμπτη, 25 Φεβρουαρίου 2021

thess  Άλλη μια αναγνώριση του έργου που παράγεται στο σχολείο μας ήρθε την Τρίτη που μας πέρασε. Σε μια πολύ όμορφη διαδικτυακή συνάντηση με θέμα το εκπαιδευτικο πρόγραμμα για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους για τη βιώσιμη ανάπτυξη #GlobalGoals, που διοργανώθηκε με επιτυχία από το 1ο ΠΕΚΕΣ Κ. Μακεδονίας, τα τμήματα Αγωγής Υγείας Ανατολικής Θεσσαλονίκης και το #qualitynetfoundation παρουσιάστηκε από την εκπαιδευτικό του σχολείου μας κα Σκιαδά Σταυρούλα, η οποία είναι επάξια πρέσβειρα των 17ΠΣΒΑ και του #TeachSDGs, το περσινό πρόγραμμα του τμήματος Δ1΄ "Μαθαίνω... αγωνίζομαι... προσπαθώ... αλλάζω... 17 SOS!". Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε στα πλαίσια του eTwinning σε συνεργασία με τον κο Μακρή Ιωάννη #GoalsProject. Το έργο μας "Το Μεγαλύτερο μάθημα του κόσμου" έχει βραβευτεί ως το καλύτερο έργο eTwinning στη Δανία για το έτος 2020 στον σχολικό τομέα! Το δανικό περιοδικό για εκπαιδευτικούς έγραψε μάλιστα κι ένα άρθρο σχετικά με αυτό, το οποίο μπορείτε να διαβάσετε με τη χρήση αυτόματης μετάφρασης. Διαβάστε στο παρακάτω link την αναγνώριση του έργου μας από τη Δανία:

Περιοδικό Folkeskolen

H εκδήλωση της Θασσαλονίκης εδώ