Όταν η ψυχή χορεύει!!!

Δημιουργηθηκε στις Παρασκευή, 04 Δεκεμβρίου 2020

otan i phichi Η 3η του Δεκέμβρη έχει καθιερωθεί ως παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία. Έτσι, λοιπόν, προσκεκλημένος στο ψηφιακό δωμάτιο του Γ1 της κας Λιαπάτη Βασιλικής παρακολούθησα μαζί με τους μαθητές το αφιέρωμα που είχε ετοιμάσει για τα παιδιά.

Στα πλαίσια του προβληματισμού και ευαισθητοποίησης των μαθητών παρουσίασε δύο βίντεο, που πραγματικά με έκαναν να πιστεύω, πως η μόνη πραγματική αναπηρία είναι, να είσαι κακός άνθρωπος. Στο πρώτο βίντεο με τίτλο: Getcloser - Πλησιάστε, ένας άνθρωπος με ειδικές ανάγκες (προσωπικά διαφωνώ με αυτό τον όρο, όπως και με τον ειδικές ικανότητες, ανάπηρος κτλ προτιμώ το Φίλιππος, Γιώργος, Γιάννης κτλ) δέχεται τις αγκαλιές των συνανθρώπων του μόνο όταν είναι μεταμφιεσμένος αρκουδάκι. Το μήνυμα απλό ........

Το δεύτερο βίντεο από το οποίο εμπνεύστηκα και τον τίτλο του άρθρου με έκανε να αισθανθώ τη δύναμη της θέλησης σε όλο της το μεγαλείο!! Τι κι αν δεν έχω πόδια να χορέψω, έχω ψυχή για να χορέψω!!

Δείτε το πρώτο βίντεο εδώ!

Χορέψτε τον χορό της ψυχής εδώ!