Εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Δημιουργηθηκε στις Τετάρτη, 18 Νοεμβρίου 2020

neo logo1  Αγαπητοί γονείς, σύμφωνα με την ανακοίνωση της Υπουργού Παιδείας:

«...Από τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου και για δύο εβδομάδες αναστέλλεται η δια ζώσης λειτουργία των δομών πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης σε όλη τη χώρα. Νηπιαγωγεία και Δημοτικά σχολεία παραμένουν κλειστά, όπως και τα Γυμνάσια και τα Λύκεια της χώρας, μέχρι και τις 27 Νοεμβρίου. Ανοιχτές θα παραμείνουν οι σχολικές μονάδες ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης όλων των βαθμίδων.

Η πρωτοβάθμια εκπαίδευση θα λειτουργήσει εξ αποστάσεως με δύο αλληλένδετους τρόπους, με την εκπαιδευτική τηλεόραση και την σύγχρονη τηλεκπαίδευση:

Εκπαιδευτική τηλεόραση:  Από τη Δευτέρα το πρωί στις 9 π.μ. θα αρχίσουν να προβάλλονται από την ΕΡΤ2 τηλεοπτικά μαθήματα για μαθητές δημοτικού.

(Μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης κάνοντας κλικ στον  υπερσύνδεσμο Πρόγραμμα ΕΡΤ2 επιλέγοντας στο μενού δεξιά "αναζήτηση προγράμματος" την ημερομηνία και το κανάλι ΕΡΤ2.

Υπάρχει δυνατότητα να παρακολουθήσετε το πρόγραμμα ζωντανά και μέσω της WebTV στο https://webtv.ert.gr/ert2-live/

Επιπλέον, υπάρχει διαθέσιμο υλικό της εκπαιδευτικής τηλεόρασης αναρτημένο στο: https://www.ertflix.gr/category/mathainoume-sto-spiti/

- Σύγχρονη τηλεκπαίδευση: Από τη Δευτέρα, η Διεύθυνση του σχολείου σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς, θα καταρτίσουν πρόγραμμα σύγχρονης τηλεκπαίδευσης και θα κάνουν τις απαραίτητες δοκιμές.  Η τηλεκπαίδευση θα ξεκινήσει την Τετάρτη 18 Νοεμβρίου, μετά τη σχολική αργία της 17ης Νοεμβρίου.

Υπενθυμίζεται ότι, εφόσον κάποιος συνδέεται στις πλατφόρμες που χρησιμοποιεί το Υπουργείο για την τηλεκπαίδευση, δεν υπάρχει χρέωση δεδομένων. Υπάρχει επίσης δυνατότητα σύνδεσης στην πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης και μέσω σταθερού τηλεφώνου με αστική χρέωση...»

Η τηλεκπαίδευση θα είναι υποχρεωτική, η κάθε διδακτική ώρα θα έχει διάρκεια 30΄ και θα πραγματοποιείται από τις 2:10΄ έως τις 5:20΄ μμ. Μέχρι την Τρίτη 17 Νοεμβρίου θα υπάρξει ενημέρωση στο mail που έχουν φτιάξει οι μαθητές στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο  το αναμορφωμένο ωρολόγιο πρόγραμμα. Σημειώνεται ότι μόνο οι εκπαιδευτικοί χρειάζεται να επισκέπτονται την ιστοσελίδα webex.sch.gr. Οι μαθητές για να συνδεθούν ακολουθούν απλώς το σύνδεσμο (LINK) ψηφιακής τάξης που είναι ενσωματωμένος πάνω σε κάθε μάθημα.  Πατήστε εδώ για να δείτε οδηγίες για την σύνδεση μαθητή/τριας στην πλατφόρμα Webex.

Σύμφωνα με το Δελτίο Τύπου του Υπουργείου Παιδείας της 15ης/11/2020: ¨ Κατ’ εξαίρεση τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου και Τετάρτη 18 Νοεμβρίου θα μπορούν γονείς και κηδεμόνες να παραλάβουν βιβλία και προσωπικά αντικείμενα των μαθητών που έχουν τυχόν παραμείνει στις σχολικές μονάδες, κατόπιν συνεννόησης με τις διευθύνσεις των σχολείων και με τρόπο ώστε να τηρούνται πλήρως τα μέτρα πρόληψης και αποφυγής συνωστισμού. Για την συγκεκριμένη μετακίνηση, όσοι παραλάβουν τα αντικείμενα από το σχολείο θα πρέπει να στείλουν μήνυμα με τον αριθμό 4 στο 13033". Στο σχολείο μας αυτό θα μπορέσει να γίνει μεταξύ  των ωρών 11.30΄- 13.00΄.

Τέλος, επειδή έχουμε δεχθεί ερωτήματα από αρκετούς γονείς να ενημερώσουμε ότι μέχρι σήμερα δεν έχει παραδοθεί στο σχολείο τεχνολογικός εξοπλισμός (tablet) για την υποστήριξη των μαθητών στα διαδικτυακά τους μαθήματα.

Από τη Διεύθυνση του σχολείου