Εορτασμός της Εθνικής Εορτής της 28ης Οκτωβρίου

Δημιουργηθηκε στις Πέμπτη, 22 Οκτωβρίου 2020

εικοσιοκτωΑγαπητοί γονείς,

εν όψει του εορτασμού της Εθνικής Εορτής της 28ης Οκτωβρίου σας ενημερώνουμε τα εξής : ‘’Οι εκδηλώσεις για την επέτειο της Εθνικής Εορτής της 28ης Οκτωβρίου, σύμφωνα με τις παρ. 2 και 6 του άρθρου 3 του Προεδρικού Διατάγματος 79/2017 , θα λάβουν χώρα την Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2020 και θα πραγματοποιηθούν εντός του κάθε τμήματος, όπως προβλέπεται στην παρ. 4 του άρθρου 3 της με αρ. πρωτ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 55339/8-9-20 Κ.Υ.Α (Β’ 3780). Οι σχολικές γιορτές έχουν νόημα και αξία. Αρτιώνουν τον παιδαγωγικό λόγο του σχολείου, αναδεικνύουν τον ηθικοπλαστικό ρόλο της ιστορίας και την αναγκαιότητα της βαθιάς επίγνωσής της για το σχεδιασμό του συλλογικού μέλλοντός μας. Για το λόγο αυτό η συμμετοχή σας είναι σημαντική ακόμα κι αν το παιδί σας δε συμμετέχει ενεργά στη γιορτή.

Οι εν λόγω εκδηλώσεις θα έχουν διάρκεια δύο (2) διδακτικών ωρών.Οπότε την Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2020 οι μαθητές των Α,Β και Γ τάξεων θα αποχωρήσουν στις 09:45 και οι μαθητές των Δ,Ε και ΣΤ τάξεων στις 09:40 Οι μαθητές που παρακολουθούν το Ολοήμερο Πρόγραμμα, συμμετέχουν στις εκδηλώσεις του σχολείου και αποχωρούν με τους άλλους μαθητές. Παρακαλούμε για την έγκαιρη παραλαβή τους!