Εκπαιδευτικά μαθήματα ρομποτικής στο σχολείο μας!!!

Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 13 Οκτωβρίου 2020

robotΤη φετινή σχολική χρονιά στο μάθημα της Πληροφορικής η εκπαιδευτικός κα Σταυρούλα Σκιαδά θα πραγματοποιήσει μαθήματα ρομποτικής, πέραν της ύλης ΤΠΕ του Αναλυτικού Προγράμματος Σπουδών, στα πλαίσια της ενότητας «Διερευνώ, ανακαλύπτω και λύνω προβλήματα με τις ΤΠΕ (Προγραμματίζω τον υπολογιστή)» για τις τάξεις Γ΄- ΣΤ΄ (Αρ.Πρωτ.Φ.20/130336/Δ1/22-08-2019/ΥΠΑΙΘ) . Οι μαθητές θα χρησιμοποιούν, χωρισμένοι σε ομάδες, τα kit ρομποτικής του σχολείου μας και συγκεκριμένα τα: o Lego WeDo 2.0 (τα εύχρηστα τουβλάκια LEGO® συνδυάζονται με ένα εύκολο στη χρήση λογισμικό για δημιουργία μίας πλειάδας STEM Project σε ρεαλιστικό περιβάλλον) o Edison Robot (ένα αυτόνομο ρομπότ δαπέδου αλλά και παραμετροποιήσιμο σύστημα ρομποτικής που μπορεί εύκολα να επεκταθεί χρησιμοποιώντας τουβλάκια LEGO®) o BBC micro:bit (ο ισχυρός φορητός, πλήρως προγραμματιζόμενος υπολογιστής που σχεδιάστηκε από το BBC και διαθέτει 5 x 5 LED Matrix, δύο ενσωματωμένα κουμπιά, μία πυξίδα, επιταχυνσιόμετρο και bluetooth). Η εκμάθηση βασικών αρχών προγραμματισμού αλλά και ο προγραμματισμός των παραπάνω kit θα υλοποιείται σε φιλικά για τους μικρούς μαθητές περιβάλλοντα, όπως code.org, EdBlocks, EdScratch, MakeCode (Microsoft) κ.α. Οι δημιουργίες και τα projects των μαθητών μας, καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους, θα παρουσιάζονται στην επίσημη ιστοσελίδα του σχολείου μας στην οποία μπορείτε να έχετε πρόσβαση και από την αρχική σελίδα του site μας πατώντας στα αριστερά της σελίδας το «Εργαστήριο Ρομποτικής».