Επείγον Ανακοινοποίηση Έναρξη λειτουργίας σχολείου -Αγιασμός 2020

Δημιουργηθηκε στις Πέμπτη, 10 Σεπτεμβρίου 2020

AGIASMOS Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τις τελευταίες οδηγίες του Υπουργείου η προσέλευση στο σχολείο για τους μαθητές τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020 θα γίνει από 08:00-08:15 π.μ. υποχρεωτικά με μάσκα, σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ και του Υ.ΠΑΙ.Θ. Η μέρα αυτή θα αφιερωθεί σε ενημέρωση των μαθητών σε θέματα όπως:

Συζήτηση για πιστή εφαρμογή των κανόνων καθαριότητας και υγιεινής και λοιπών μέτρων προστασίας και πρόληψης βάσει των σχετικών οδηγιών του ΕΟΔΥ

ü       Επεξήγηση επί του περιεχομένου του έντυπου ενημερωτικού υλικού που έχει σταλεί (Φ.7/117703/Δ1/9-9-2020)

ü             Ενημέρωση για το ωρολόγιο πρόγραμμα της εβδομάδας .

ü             Ιδιαίτερη έμφαση στην ενδεδειγμένη χρήση της μάσκας

Επίσης τη μέρα αυτή θα γίνει και:

ü          Διανομή μάσκας ανά μαθητή

ü         Διανομή των ατομικών δοχείων νερού/ παγουριών ανά μαθητή

ü       Διανομή των βιβλίων της νέας σχολικής χρονιάς ανά θρανίο  και για τον λόγο αυτό θα πρέπει να έχουν μαζί τους την τσάντα τους για να τα μεταφέρουν, ένα τετράδιο , ένα μολύβι κι ένα μπουκαλάκι νερό.

Ο καθιερωμένος Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί στις 11:00 π.μ., στο προαύλιο του σχολείου για τους μαθητές της Α΄ τάξης και για τους υπόλοιπους μαθητές  και το Νηπιαγωγείο στην αίθουσά τους. Στις 11:30πμ θα αποχωρήσουν οι μαθητές όλων των τάξεων. Οι γονείς δε θα εισέρχονται στο χώρο του σχολείου. Για γονικές άδειες παρακαλώ συμπληρώστε την παρακάτω φόρμα εδώ ή τηλεφωνήστε έως τις 10 πμ στο τηλέφωνο του σχολείου (2102512063). Την άδεια θα την αναζητήσετε στην τσάντα του παιδιού.Το ολοήμερο δε θα λειτουργήσει αυτή την εβδομάδα. Παρακαλούμε να παρακολουθείτε τις ανακοινώσεις του σχολείου από την ιστοσελίδα μας.

Δεχθείτε τις θερμότερες ευχές μας για μια καλή και δημιουργική χρονιά.

Από τη Διεύθυνση του σχολείου