Επαναλειτουργία σχολείου!

Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 26 Μαΐου 2020

logo neoΑγαπητοί γονείς, εύχομαι να είστε όλοι καλά!

Σας ενημερώνουμε και επίσημα το άνοιγμα του σχολείου τη Δευτέρα 1η Ιουνίου.

Οι μαθητές του κάθε τμήματος   έχουν χωριστεί σε δυο ομάδες-υποτμήματα (ομάδα 1,ομάδα 2).   Τα δύο υπο-τμήματα θα λειτουργούν εκ περιτροπής, Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή το ένα, Τρίτη-Πέμπτη το άλλο, και την επόμενη εβδομάδα το αντίθετο. Στο διάστημα αυτό το Ολοήμερο δε θα λειτουργήσει.

Έχει ληφθεί μέριμνα ώστε στα θρανία να υπάρχει ενάμιση μέτρο απόσταση και να έχουν τον ίδιο προσανατολισμό. Στις αίθουσες επίσης θα υπάρχουν αντισηπτικά, θα γίνεται φυσικός αερισμός τους μιας και οι καιρικές συνθήκες το επιτρέπουν και επιπλέον προβλέπεται καθαρισμός τους δύο φορές την ημέρα, και κατά τη διάρκεια λειτουργίας του σχολείου και μετά το πέρας αυτού.

Τα διαλείμματα θα είναι σε διαφορετικές ώρες για τη μείωση του συγχρωτισμού {(Α,Β,Γ) και (Δ,Ε,ΣΤ)}. Λόγω της απαγόρευσης λειτουργίας των κυλικείων παρακαλώ να φροντίζετε για το καθημερινό δεκατιανό των παιδιών. Καλό θα ήταν να έχουν μαζί τους και ένα μπουκαλάκι νερό.

Η χρήση της μάσκας είναι προαιρετική για εκπαιδευτικούς και μαθητές.

Τέλος υπάρχει η δυνατότητα απουσίας μαθητή, στη βάση απλής υπεύθυνης δήλωσης γονέα ή κηδεμόνα περί ύπαρξης ατόμου στο σπίτι που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου ή που νοσεί. Προσοχή, σε περίπτωση που μετά τις υπεύθυνες δηλώσεις των γονέων για δικαιολογημένη απουσία των μαθητών προκύψει μαθητικό δυναμικό μικρότερο του 15 το αντίστοιχο τμήμα δε θα χωριστεί και θα έχει καθημερινή παρουσία. Επειδή όλα αυτά επηρεάζουν τη λειτουργία του σχολείου παρακαλώ μέχρι την Τετάρτη να έχω ολοκληρωμένη εικόνα με τις υπεύθυνες δηλώσεις τις οποίες μπορείτε να μας τις δώσετε είτε δια ζώσης είτε ψηφιακά πάντα όμως υπογεγραμμένες.   Υπεύθυνη δήλωση εδώ                Εmail σχολείου: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Θα ήθελα να κλείσω με το εξής:

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας για τις προσπάθειες που κατέλαβαν να κρατήσουν τους μαθητές τους όσο το δυνατόν κοντά στην εκπαιδευτική διαδικασία και στο πρόγραμμά τους.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ και σε σας για την υποστήριξη που δείξατε στα παιδιά σας κατά τη διάρκεια της πρωτόγνωρης κρίσης.

Ευχή μας, ποτέ ξανά!

Πρόγραμμα εβδομάδων από 1 έως 12 Ιουνίου 2020.

Δευτέρα 1 Ιουνίου 2020

Τρίτη 2 Ιουνίου 2020