Ποιοι μαθητές υποχρεούνται να φέρουν Ατομικό Δελτίο Υγείας;

Δημιουργηθηκε στις Κυριακή, 17 Μαΐου 2020

logo σχολείου 1Υποχρεούνται να φέρουν Ατομικό Δελτίο Υγείας  Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)

•   Οι μαθητές που θα εγγραφούν για το σχολικό έτος 2020-       2021 στην Α΄ τάξη Δημοτικού.
  • Οι μαθητές της Γ΄ τάξης που το σχολικό έτος 2020- 2021 θα φοιτήσουν στην Δ΄τάξη.

Πού πηγαίνω – Ποιοι Γιατροί συμπληρώνουν το ΑΔΥΜ

Το Α.Δ.Υ.Μ. καταρτίζεται και συμπληρώνεται από:

• Τον οικογενειακό ιατρό. Είναι απαραίτητη η εγγραφή όλων των πολιτών στις αντίστοιχες Τοπικές Μονάδες Υγείας (ΤΟΜΥ). Παρακαλούμε όσοι δεν το έχουν ήδη διευθετήσει να προβούν στις σχετικές ενέργειες, ώστε να διευκολυνθούν στην έκδοση των ΑΔΥΜ.
  • Ιατρούς των οικείων Μονάδων Υγείας του Πρωτοβάθμιου Εθνικού Δικτύου Υγείας ΠΕΔΥ (Κέντρα Υγείας, Πολυδύναμα Περιφερειακά ιατρεία κλπ) ή ((των Εξωτερικών Ιατρείων των Νοσηλευτικών Ιδρυμάτων ή))
  • τους ιδιώτες ιατρούς συμβεβλημένους με τον Εθνικό Οργανισμού Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (Ε.Ο.Π.Υ.Υ.)
  • από ιδιώτες ιατρούς (χωρίς σύμβαση με ασφαλιστικά ταμεία).
  • παιδίατροι ή
  • γενικοί ιατροί ή
  • σε ειδικές περιπτώσεις, παθολόγοι.

Το Α.Δ.Υ.Μ. προωθείται προς συμπλήρωση με την ευθύνη και τη φροντίδα των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών/τριών, οι οποίοι ενεργούν σχετικά, συνοδεύοντας τα παιδιά σε επισκέψεις στους αρμόδιους ιατρούς και προσκομίζοντας το Βιβλιάριο Υγείας του Παιδιού (εμβολίων), τον αριθμό ΑΜΚΑ, καθώς και κάθε άλλο στοιχείο που πιστοποιεί την κατάσταση της υγείας τους.

Οι ειδικότητες των ιατρών που έχουν τη δυνατότητα κατάρτισης και συμπλήρωσης και την ευθύνη υπογραφής του Α.Δ.Υ.Μ. Είναι:

Πού βρίσκω τα ειδικά έντυπα;

Το «ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΜΑΘΗΤΗ» όπως και το «ΦΥΛΛΟ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΜΑΘΗΤΗ» το προμηθεύεστε από το σχολείο μας. (Πατήστε εδώ)

Το συμπληρωμένο Α.Δ.Υ.Μ. κατατίθεται από τους γονείς/κηδεμόνες στη σχολική μονάδα φοίτησης του μαθητή/τριας και φυλάσσεται στο φάκελο του μαθητή. Αντίγραφο φυλάσσεται στον ατομικό φάκελο υγείας του μαθητή/τριας στο αρχείο της Μονάδας Υγείας ή του ιατρού που αναλαμβάνει την ευθύνη συμπλήρωσης του, ενώ άλλο αντίγραφο φυλάσσεται στο Βιβλιάριο Υγείας του Παιδιού από το γονέα ή κηδεμόνα.

Το Ατομικό Δελτίο Υγείας θα πρέπει να κατατεθεί στη σχολική μας μονάδα το αργότερο έως το τέλος Σεπτεμβρίου 2020.