Η ζωή κάτω από το νερό!

Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 28 Ιανουαρίου 2020

isea1Ο περιβαλλοντικός οργανισμός iSea  έχει σκοπό να συμβάλλει στην προστασία των υδάτινων οικοσυστημάτων ευαισθητοποιώντας την πολιτεία, τους διαχειριστές και την κοινή γνώμη για λήψη μέτρων εκεί όπου ασκούνται μη ορθολογικές δράσεις, καθώς επίσης να συμβάλλει με τεχνογνωσία στην προώθηση της αειφόρου ανάπτυξης στοχεύοντας στην κοινωνική, οικονομική και περιβαλλοντική ευημερία.  Τελικός σκοπός είναι η επαγρύπνηση ενημερώνοντας το κοινό  για τις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής στα υδάτινα οικοσυστήματα

Η κ. Αθανασία Χαρίτου, υπεύθυνη για την οργάνωση και υλοποίηση της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης της iSea και την ευαισθητοποίηση των μαθητών, επισκέφθηκε το σχολείο μας για να παρουσιάσει στους μαθητές μας τους κινδύνους της έντονης παρουσίας και της αφθονίας των απορριμμάτων στο θαλάσσιο περιβάλλον. Κάθε τάξη για μια διδακτική ώρα παρακολούθησε με προσοχή την κα Χαρίτου η οποία αποκάλυψε το πραγματικό μέγεθος της καταστροφής που συμβαίνει στην εποχή μας τονίζοντας ότι όλοι πρέπει να δράσουμε άμεσα!!!

Ήταν μια σπουδαία δραστηριότητα για το στόχο 14: Η ζωή κάτω από το νερό

isea