"Κάποτε στη Μικρά Ασία" από το ΣΤ1

Δημιουργηθηκε στις Τετάρτη, 08 Ιανουαρίου 2020

ΣΤ τάξη - Ένα ταξίδι με προορισμό τη μικρά Ασία

Η μουσειοσκευή «Κάποτε στη Μ. Ασία» του Μουσείου Μικρασιατικού Πολιτισμού «Φιλιώ Χαϊδεμένου» ήρθε στο σχολείο μας για να μας συστήσει τη ζωή των Ελλήνων στις πόλεις και τα χωριά της Μικράς Ασίας πριν την καταστροφή και τον ξεριζωμό.

Με αφορμή τις αντίστοιχες ενότητες στα μαθήματα της Γλώσσας και της Ιστορίας της ΣΤ τάξης, φιλοξενήσαμε τη μουσειοσκευή και μέσω της ενασχόλησης μας με το υλικό της, γνωρίσαμε τον ελληνισμό της Μικράς Ασίας την περίοδο της μεγάλης του ακμής. Μέσα από χάρτες, καρτ – ποστάλ, διηγήσεις, αντικείμενα, ήχους και εικόνες ζωντάνεψε στην τάξη μια ολόκληρη εποχή, μια εποχή ευημερίας και προόδου.

Οι μαθητές γνώρισαν διαφορετικές όψεις της καθημερινής ζωής των Μικρασιατών και χρησιμοποιώντας τα στοιχεία που άντλησαν από μαρτυρίες, φωτογραφίες, αντικείμενα και γραπτά της εποχής δημιούργησαν χαρακτήρες, αναμνήσεις από τη ζωή των οποίων αφηγούνται στα αρχεία που ακολουθούν.

Ακούστε και σεις τις ιστορίες τους!