ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ! Έναρξη προγράμματος διατροφής των Σχολικών Γευμάτων 2019-20

Δημιουργηθηκε στις Παρασκευή, 01 Νοεμβρίου 2019

logo σχολείου 1  Όπως ενημερωθήκαμε  από τον Ο.Π.Ε.Κ.Α. δια μέσου της Δ/νσης με το με αριθμ. 09-72149/1-11-2019 έγγραφο,η διάθεση των γευμάτων του προγράμματος «Σχολικά Γεύματα» στα Δημοτικά Σχολεία των Δήμων Δάφνης-Υμηττού και Νέας Φιλαδέλφειας-Νέας Χαλκηδόνας θα ξεκινήσει τη Δευτέρα 4 Νοεμβρίου 2019.
Επωνυμία Αναδόχου: ΑΦΟΙ ΚΟΜΠΑΤΣΙΑΡΗ Α.Ε.Το πρόγραμμα διατροφής των Σχολικών Γευμάτων για το σχολικό έτος 2019-20 που σύμφωνα με την εγκύκλιο είναι το εξής:

ΣΧΟΛΙΚΑ ΓΕΥΜΑΤΑ 1

Πρόγραμμα Διατροφής για Γεύμα στα Σχολεία

Περίοδος: ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΜΗΝΕΣ (Νοέμβριος έως και Μάρτιος)

Δευτέρα

Τρίτη

Τετάρτη

Πέμπτη

Παρασκευή

Μεσημεριανά γεύματα
1η εβδομάδα

-Κοτόπουλο
ή μπιφτέκια κοτόπουλου
ή γαλοπούλας

- πατάτες φούρνου
ή πουρές
ή ρύζι

- Σαλάτα ή φρούτο

-Μακαρόνια με 4-5 κουταλιές της σούπας κιμά (μοσχαρίσιος)

- Τυρί Φέτα ΠΟΠ

- Σπανακόπιτα

.-Τυρί φέτα ΠΟΠ ή βραστό αυτό

-Σαλάτα

ή μακαρόνια
ή πατάτες

- Σαλάτα

- Όσπρια (φακές ή φασόλια ή ρεβίθια)

- Τυρί φέτα ΠΟΠ

ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ -ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΓΕΥΜΑΤΩΝ

Το κάθε προσφερόμενο γεύμα είναι ατομικά συσκευασμένο ανά είδος (ζεστό φαγητό και σαλάτα) σε πλαστικούς περιέκτες μιας χρήσεως (C-PET, A-PET & PP), που κλείνουν αεροστεγώς, ώστε να μην επιτρέπουν τις διαρροές κατά τη μεταφορά και να προστατεύουν τα τρόφιμα από σκόνη, έντομα και άλλες ρυπάνσεις. Το ψωμί είναι συσκευασμένο σε κλειστές ατομικές συσκευασίες.

Κάθε συσκευασία συνοδεύεται από χαρτοπετσέτες και κατάλληλα πλαστικά πιρούνια ή κουτάλια - κατά περίπτωση - καθώς και μαχαίρια (χωρίς προεξοχές και ανωμαλίες) μιας χρήσεως.

Σε κάθε συσκευασία αναγράφεται η ημερομηνία παρασκευής και τα συστατικά του γεύματος (π.χ. σαλάτα εποχής και κυρίως ζεστό πιάτο).

Τα γεύματα είναι τοποθετημένα σε ειδικούς θερμοθαλάμους μεταφοράς τροφίμων με τον ασφαλή ενδεδειγμένο τρόπο. Οι σαλάτες μεταφέρονται σε ψυκτικούς θαλάμους.

Τα γεύματα παραδίδονται εντός του χρονικού διαστήματος 10:00 - 13:00. Η μεταφορά των γευμάτων από τις εγκαταστάσεις παραγωγής τους δε θα πρέπει να ξεκινάει νωρίτερα από τις 08:30. Ο Ανάδοχος υποχρεούται, εφόσον το σχολείο το επιθυμεί, να αφήσει τις μερίδες των γευμάτων σε θερμοθαλάμους και τις σαλάτες σε ψυκτικούς θαλάμους, τους οποίους θα παραλαμβάνει την επόμενη σχολική ημέρα.

Οι μαθητές που  συμμετέχουν στο πρόγραμμα και δεν είναι στο Ολοήμερο θα το παραλαμβάνουν κατά την αποχώρησή τους από το σχολείο.

Καλή αρχή!