Ο ταξιδιώτης της γραφής.

Δημιουργηθηκε στις Σάββατο, 05 Οκτωβρίου 2019

Διαφάνεια3Πριν από λίγες μέρες το σχολείο μας και συγκεκριμένα η έκτη τάξη φιλοξένησε τη βαλίτσα του Ιδρύματος Ευγενίδου, η οποία περιείχε εκπαιδευτικό υλικό με θέμα την ιστορία της γραφής. Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να ταξιδέψουν στον χρόνο και να ακολουθήσουν την εξέλιξη του γραπτού λόγου ξεκινώντας από τη Μεσοποταμία και τους Σουμέριους και φτάνοντας - με ενδιάμεσες στάσεις την αρχαία Αίγυπτο, την αρχαία Ελλάδα, τη Ρωμαϊκή και τη Βυζαντινή αυτοκρατορία - στα e-books του σήμερα.

Η βαλίτσα περιλάμβανε εκτός από τα βιβλία και την παρουσίαση, υλικά με τα οποία μπορούσαν να αλληλεπιδράσουν οι μαθητές ώστε η γνώση να κατακτηθεί με πιο βιωματικό τρόπο. Έτσι γνώρισαν τη σφηνοειδή γραφή σκαλίζοντας σύμβολα πάνω σε υγρό πηλό με ειδικά διαμορφωμένες γραφίδες, άγγιξαν φύλλα παπύρου και περγαμηνής, έγραψαν σε πλάκες αλειμμένες με κερί, χρησιμοποίησαν πένα και μελανοδοχείο αλλά ψηλάφισαν και έντυπα όπου είχαν τυπωθεί τα ανάγλυφα σημάδια της γραφής Braille. Οι μαθητές και των δύο τμημάτων της έκτης τάξης είχαν την ευκαιρία να αποκτήσουν μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για την ιστορική εξέλιξη της γραφής, δραστηριότητα που υποδέχτηκαν με χαρά και αποχαιρέτησαν με ενθουσιασμό.

Διαφάνεια2

Διαφάνεια1