6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού και Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019

Δημιουργηθηκε στις Δευτέρα, 30 Σεπτεμβρίου 2019

6η παν ημ σχ αθλ «Αγαπώ την άθληση - αγαπώ την υγεία μου» ήταν το σύνθημα της 6ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού και της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2019

Στις εγκαταστάσεις του Πανελληνίου Γυμναστικού Συλλόγου διεξήχθησαν αθλητικές δραστηριότητες, έχοντας ως κεντρικό στόχο την ενεργοποίηση των μαθητών με τη συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις και την  απόκτηση ενός υγιούς τρόπου  ζωής και βελτίωσης της φυσικής κατάστασής τους.

Σκοπός της εκδήλωσης ήταν επίσης να τονισθούν οι αξίες που ενσαρκώνει ο αθλητισμός όπως : η ευγενής άμιλλα,  ο υγιής ανταγωνισμός, η προσπάθεια του να γίνεσαι κάθε μέρα ο ίδιος καλύτερος και να ξεπερνάς τον ίδιο σου τον εαυτό.