Κοινωνική προσφορά από τη ΣΤ τάξη

Δημιουργηθηκε στις Κυριακή, 21 Απριλίου 2019

ελανθός   Μια εξαιρετική πρωτοβουλία των μαθητριών και μαθητών της ΣΤ΄ τάξης του Σχολείου μας έλαβε χώρα την τελευταία εβδομάδα πριν τις διακοπές του Πάσχα!

Αγόρια και κορίτσια της Στ ΄τάξης κατασκεύασαν διάφορες Πασχαλινές δημιουργίες και κατασκευές όπως λαμπάδες,κάρτες,διακοσμητικά κά.

Η κίνησή τους αυτή αγκαλιάστηκε από το σύνολο των μαθητών κι έτσι κατάφεραν να συγκεντρώσουν το ποσό των 100 περίπου ευρώ. Τα έσοδα προορίζονται αποκλειστικά για την αγορά ελαιόλαδου το οποίο θα διατεθεί για την ενίσχυση του Κοινωνικού Παντοπωλείου Νέας Φιλαδέλφειας. Σας θυμίζουμε ότι και ο Σύλλογος Γονέων του Σχολείου μας το διάστημα αυτό συγκέντρωνε είδη διατροφής για τον ίδιο σκοπό.

Αγοράσθηκαν τριάντα φιάλες ελαιόλαδου αρίστης ποιότητας από την εταιρεία Ελανθός στα Φιλιατρά Μεσσηνίας. Μάλιστα η εταιρεία αναγνωρίζοντας την ευαισθησία των παιδιών πρόσφερε κι αυτή με τη σειρά της άλλες έξι φιάλες.

Ο σύλλογος διδασκόντων και ο Δντής του Σχολείου συγχαίρει τα παιδιά για την εξαιρετική τους πρωτοβουλία αλλά και όσους στήριξαν αυτή τους την προσπάθεια!