Η Εποχή των Δεινοσαύρων

Δημιουργηθηκε στις Παρασκευή, 12 Απριλίου 2019

Προϊστορικά τέρατα aTo Εκπαιδευτικό Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα: “Η Εποχή των Δεινοσαύρων” είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την Τετάρτη 10 Απριλίου οι μαθητές της Δ΄τάξης στην Κερατέα Αττικής

Η έκθεση «Η Εποχή των Δεινοσαύρων» είναι επιμελημένη από συνεργάτες του ΑΠΘ και οι ξεναγήσεις γίνονται από επιστημονικά εξειδικευμένο προσωπικό. Όλα τα εκθέματα είναι πιστές αναπαραστάσεις σε φυσικό μέγεθος και παράλληλα λειτουργεί έκθεση που καλύπτει όλες τις σημαντικές στιγμές της εξέλιξης της ζωής του πλανήτη.

Προϊστορικά τέρατα b     Κύριος σκοπός είναι η προσπάθεια αφύπνισης της οικολογικής συνείδησης. Για το λόγο αυτό, η έκθεση περιλαμβάνει και ζώα που ζουν σήμερα στη γη αλλά κινδυνεύουν με εξαφάνιση. Η γνώση της εξέλιξης της ζωής και της διαμόρφωσης της σύγχρονης Βιοποικιλότητας είναι απαραίτητη για την βαθύτερη κατανόηση του παρελθόντος, μα και την ενίσχυση και διαφύλαξη της οικολογικής και περιβαλλοντικής συνείδησης.

Παρουσίαση8

Παρουσίαση3