Τρέφομαι σωστά –Φροντίζω τα δόντια μου από το Α1

Δημιουργηθηκε στις Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2019

Διαφάνεια 4   Μεγάλη συζήτηση γίνεται στις μέρες μας για τα οφέλη της υγιεινής διατροφής . Τα ερωτήματα που προκύπτουν είναι πολλά καθώς και τα συμπεράσματα. Δυστυχώς όμως παρουσιάζεται έντονα το φαινόμενο όλο και περισσότεροι άνθρωποι να μη γνωρίζουν τι είναι υγιεινή διατροφή και κα επέκταση ποιες τροφές είναι καλές για την υγεία τους . Αυτό οφείλεται στο ότι δεν είχαν από μικρή ηλικία διδαχθεί τα οφέλη των τροφών για την υγεία τους ,κυρίως δεν είχαν γνωρίσει τις διάφορες τροφές .Σε αυτό το κομμάτι παίζει σημαντικό ρόλο η επιρροή του δυτικού τρόπου διατροφής στη μεσογειακή κουζίνα.

Το φετινό πρόγραμμα που παρακολουθούμε στην τάξη μας έχει αυτόν ακριβώς το στόχο.

Μέσα από το πρόγραμμα ΄΄Τρέφομαι σωστά –Φροντίζω τα δόντια μου ΄΄οι μικροί μαθητές γνωρίζουν ,όχι απλά την τροφική αλυσίδα αλλά και τι προσφέρουν οι διάφορες τροφές στον οργανισμό και πόσο αυτές επηρεάζουν το σώμα αλλά και τα δόντια μας.

Μέσω του προγράμματος μας δόθηκε η ευκαιρία να φάμε ένα υγιεινό πρωινό μέσα στην τάξη.

Διαφάνεια2

Διαφάνεια3