Πρόγραμμα Προληπτικής οδοντιατρικής 2019

Δημιουργηθηκε στις Κυριακή, 24 Μαρτίου 2019

dontiaΤο οδοντιατρείο του Κέντρου Υγείας Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ,υλοποίησε την Τρίτη 20 Μαρτίου την πρώτη φάση οδοντιατρικού ελέγχου και ενημέρωσης για τη Στοματική Υγεία,στους μαθητές και μαθήτριες της Α΄ τάξης. Θα ακολουθήσει η δεύτερη φάση μια εβδομάδα μετά για τους μαθητές της Β΄ τάξης. Με το πρόγραμμα Προληπτικής Οδοντιατρικής δίνεται  η δυνατότητα σε όλους τους μαθητές/τριες της Α΄και Β΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου μας, για έγκαιρη διάγνωση των προβλημάτων που σχετίζονται με τη στοματική τους κοιλότητα και άμεση γραπτή ενημέρωση των κηδεμόνων τους.

Η εξέταση πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου, με όλους τους κανόνες υγιεινής, χωρίς τη χρήση οδοντιατρικών εργαλείων αλλά μόνο με ξύλινα γλωσσοπίεστρα μιας χρήσης.