Μαθητικοί Διαγωνισμοί

Δημιουργηθηκε στις Παρασκευή, 15 Φεβρουαρίου 2019

To 8o Δημοτικό Σχολείο Νέας Φιλαδέλφειας σας ενημερώνει για τη συμμετοχή των μαθητών μας σε διάφορους μαθητικούς διαγωνισμούς που λαμβάνουν χώρα αυτή τη περίοδο. Όλοι οι διαγωνισμοί είναι προαιρετικοί.

Τέτοιοι είναι:

scrach 5

5ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός στο Scratch      Σκοπός του διαγωνισμού η συμμετοχή των μαθητών σε μια συνεργατική και δημιουργική διαδικασία για την υλοποίηση ενός προγράμματος ηλεκτρονικού παιχνιδιού στο προγραμματιστικό περιβάλλον Scratch, αξιοποιώντας την αλγοριθμική σκέψη και τον πειραματισμό με βασικές προγραμματιστικές δομές.

Ο φετινός διαγωνισμός για το σχολικό έτος 2018-19, τελεί υπό την έγκριση του ΥΠΠΕΘ (Αρ. Πρωτ. Φ15/212369/Δ2/10-12-2018) και αφορά στην υλοποίηση ενός «Παιχνιδιού», με ανοιχτή θεματολογία.

Ειδική θεματική του διαγωνισμού, χωρίς να είναι δεσμευτική, είναι ο «Ερωτόκριτος».

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής των έργων είναι η Δευτέρα 6 Μαΐου 2019

physics  7ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικών Δημοτικού 2019

Α΄Φάση Πέμπτη 14 Μαρτίου 2019 (10:00-11:30) για τους μαθητες της Ε΄και ΣΤ΄τάξης από την Ένωση Ελλήνων Φυσικών.

Β΄ φάση : (μόνο για τους 2 πρώτους μαθητές κάθε τμήματος –μετά την αξιολόγηση των γραπτών τους από τους εκπαιδευτικούς τους– από κάθε σχολείο) το Σάββατο 11 Μαΐου 2019 (10:00-11:30) σε εξεταστικά κέντρα μεγάλων πόλεων της χώρας, που θα ανακοινωθούν εγκαίρως από τους διοργανωτές.

eme13ος Μαθητικός Διαγωνισμός «Παιχνίδι και Μαθηματικά» του περιοδικού «Ο μικρός Ευκλείδης»

Α Φάση Παρασκευή 1 Μαρτίου 2019 (8.15 έως 10.15) για τους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία. Θα    βραβευθεί  ο  πρώτος  μαθητής  ή  οι  πρώτοι  μαθητές  από  κάθε  τμήμα  κάθε  τάξης, οποιουδήποτε Δημοτικού Σχολείου της χώρας.

bebrasBebras® Challenge in Greece 1ος για την Ελλάδα Μαθητικός Διαγωνισμός Πληροφορικής και Υπολογιστικής Σκέψης Bebras®

Α΄φάση από 25 Φεβρουαρίου έως 8 Μαρτίου 2019για μαθητές Γ΄, Δ΄ Ε΄, ΣΤ΄ Δημοτικού από το Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας και Διδακτικής Μηχανικής (LTEE lab) του Πανεπιστημίου Αιγαίου, με τη συνεργασία πλήθους φορέων και εθελοντών.Διοργανώνεται σε σχολεία, με χρήση υπολογιστών ή φορητών συσκευών, για διάφορες ηλικιακές ομάδες και υπό την επιτήρηση εκπαιδευτικών. Στον διαγωνισμό συμμετέχουν κάθε χρόνο χιλιάδες μαθητές και μαθήτριες, από 50 και πλέον χώρες. Διάρκεια 45 λεπτά

LYSIAS      23ος Μαθητικός διαγωνισμός μέσω διαδικτύου ΛΥΣΙΑΣ

Αρχική φάση (1-31 Μαρτίου 2019)

Οι μαθητές συμμετέχουν ατομικά, χρησιμοποιώντας οποιοδήποτε βοήθημα, από οποιονδήποτε χώρο της επιλογής τους, ή την τάξη τους, με πρόσβαση στο διαδίκτυο. Στην τελική φάση προκρίνονται οι 300 πρώτοι κάθε τάξης, ανάλογα με το σκορ που συγκέντρωσαν στο παιχνίδι, στην καλύτερη από τις 3 προσπάθειές τους.

Τελική φάση (Σάββατο 11 Μαΐου 2019)

Όσοι μαθητές προκρίνονται στην τελική φάση, προσέρχονται σε προκαθορισμένα Κέντρα ΛΥΣΙΑ, τα οποία δημοσιεύονται στον δικτυακό τόπο. Το παιχνίδι διεξάγεται παρουσία επιτηρητών σε χρονικό διάστημα 1 ώρας, σε 1 προσπάθεια. Δεν επιτρέπεται η συνεργασία ή χρήση βοηθημάτων  (παρά μόνο αυτών που παρέχονται από το παιχνίδι).

kangaroo     Διεθνής Μαθηματικός Διαγωνισμός «Καγκουρό 2019»

Σάββατο, 30 Μαρτίου του 2019, στις 09:00 το πρωί για μαθητές από Β΄Δημοτικού έως ΣΤ΄Δημοτικού σε εξεταστικά κέντρα που θα ανακοινωθούν σύντομα.

Τα θέματα στα οποία διαγωνίζονται δεν απαιτούν ειδικές γνώσεις Μαθηματικών και δεν απευθύνονται μόνο σε μαθητές με ιδιαίτερη κλίση στα Μαθηματικά. Ο κοινός νους, η καθαρή σκέψη και η αγάπη για τα Μαθηματικά είναι αρκετά εφόδια για να αντιμετωπίσει κανείς τα θέματα του διαγωνισμού.