Ενημέρωση μαθητών για τα μικρόβια ή αλλιώς οι μαθητές στη χώρα των μικροβίων

Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 21 Ιανουαρίου 2020

e bug Τη Δευτέρα  20 Ιανουαρίου 2020 οι μαθητές και των δύο τμημάτων της Δ΄τάξης, είχαν την ευκαιρία να υλοποιήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο, «Οι μαθητές στη χώρα των μικροβίων». Η δράση εντάσσεται στα πλαίσια της Αγωγής Υγείας και των Φυσικών Επιστημών.

Η συγκεκριμένη δράση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το Κέντρο Υγείας Νέας Φιλαδέλφειας και αποσκοπεί στην ενημέρωση των μαθητών και των  μαθητριών του Σχολείου μας πάνω σε θέματα ατομικής υγιεινής και σωματικής φροντίδας.Συγκεκριμένα  οι μαθητές θα ενημερώθηκαν για τα μικρόβια που αναπτύσσονται και έμαθαν πρακτικές οδηγίες για την αντιμετώπισή τους.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τις επισκέπτες υγείας  κες Βενέτη Στυλιανή, Δίελλα Αθηνά, και  τη νοσηλεύτρια κα Παπαπαναγιώτου Ευθυμία  που μας παρουσίασαν λεπτομερώς το υλικό που δημιουργήθηκε ειδικά για μαθητές Δημοτικού αλλά και τα παιδιά που το παρακολούθησαν που κατ ομολογία των υπευθύνων ήταν πολύ καλά ενημερωμένα και αγκάλιασαν με θέρμη το πρόγραμμα.Το πρόγραμμα μπορεί να απευθύνεται σε μαθητές Δ,Ε,ΣΤ αλλά μπορεί να ασχοληθούν και μικρότερα παιδιά.

Το έντυπο υλικό μπορείτε να το δείτε πατώντας την παρακάτω εικόνα

ekpaideytiko yliko e bug

ενώ  τον πανευρωπαϊκό ιστότοπο της δράσης ebug   πατώντας την εικονα πιο κάτω.

e bug 2