Πρόγραμμα παρουσιάσεων από "Ανακύκλωση Συσκευών α.ε."

Δημιουργηθηκε στις Παρασκευή, 01 Φεβρουαρίου 2019

Στα πλαίσια υλοποίησης του προγράμματος e-twinning "e-Waste Around Us" στο οποίο συμμετέχει φέτος το σχολείο μας, πραγματοποιήθηκαν, την Πέμπτη 31 Ιανουαρίου 2019, παρουσιάσεις με θέμα: "Επαναχρησιμοποίηση-Ανακύκλωση Ηλεκτρικών και Ηλεκτρονικών Συσκευών" από συνεργάτη της Οικολογικής εταιρίας Ανακύκλωσης "Ανακύκλωση Συσκευών α.ε." στα τμήματα Ε1, Ε2, ΣΤ1 και ΣΤ2.

Κατά τη διάρκεια των παρουσιάσεων, οι μαθητές μας ενημερώθηκαν και συζήτησαν σχετικά με:

- τα ηλεκτρονικά και ηλεκτρικά απόβλητα και τις κατηγορίες τους,

- τις ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές μεγάλες ή μικρές συσκευές που "κρύβονται" στους χώρους του σχολείου μας,

- τον τρόπο ανακύκλωσης μίας μεγάλης ηλεκτρικής συσκευής σε συνεργασία με την αντίστοιχη υπηρεσία του Δήμου μας,

- τη λειτουργία των 8 εργοστασίων ανακύκλωσης στην Ελλάδα,

- τις συνέπειες των βλαβερών ουσιών, που περιέχονται στα ηλεκτρ(ον)ικά απόβλητα, στο περιβάλλον και στον οργανισμό μας όταν αυτά δεν ανακυκλώνονται σωστά και

- τη σημασία του "Reduce-Reuse-Recycle", δηλαδή "Μειώνω-Επαναχρησιμοποιώ-Ανακυκλώνω".

Ως συνέχεια του προγράμματος μας, οι e-twinners του σχολείου (μαθητές του Ε2) θα μεταλαμπαδεύσουν τις γνώσεις τους σχετικά με τα ηλεκτρ(ον)ικά απόβλητα στους μικρότερους συμμαθητές τους (τάξεις Α, Β, Γ και Δ) με αντίστοιχες δικές τους παρουσιάσεις.