Αρτοκλασία στο σχολείο για τη Γιορτή των τριών Ιεραρχών - Γιορτή των Ελληνικών Γραμμάτων

Δημιουργηθηκε στις Τετάρτη, 30 Ιανουαρίου 2019

artoklasia 2019   Με πλήρη κατάνυξη στο προαύλιο του σχολείου μας, εκπαιδευτικό προσωπικό και όλοι οι μαθητές, την Τρίτη 29 Ιανουαρίου 2019, στα πλαίσια του εορτασμού των Τριών Ιεραχών, παρακολουθήσαμε την ακολουθία της  αρτοκλασίας. Η ακολουθία τελέστηκε απο τον  ιερέα  του ιερού Ναού Κοιμήσεως της Θεοτόκου πατέρα  Χρήστο Αμπατζόγλου. Στη συνέχεια οι μικροί μας μαθητές γεύτηκαν το γλυκό άρτο και συνέχισαν στις τάξεις τους με αφιερώματα για τους τρεις Ιεράρχες.

Στις 30 του Γενάρη η Εκκλησία μας γιορτάζει τη μνήμη των τριών Ιεραρχών. Η γιορτή τους λέγεται και Γιορτή των Γραμμάτων, γιατί και οι τρεις Ιεράρχες ήταν μεγάλοι Δάσκαλοι και Πατέρες της Εκκλησίας.

Οι τρεις Ιεράρχες είναι ο Μέγας Βασίλειος, ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος και ο Γρηγόριος ο Θεoλόγoς.

Είχαν και οι τρεις τους πολύ καλές μητέρες που τους βοήθησαν να γίνουν καλοί άνθρωποι και να αγαπήσουν τα γράμματα και το Χριστό.

Σπούδασαν στις πιο μεγάλες σχολές της εποχής τους. Αγάπησαν το Χριστό και τα Ελληνικά Γράμματα. Βοήθησαν τους φτωχούς και όλους όσους είχαν την ανάγκη τους.

Ο Βασίλειος ίδρυσε νοσοκομεία, ορφανοτροφεία και σχολεία. Για το σπουδαίο του έργο η εκκλησία μας τον ονόμασε Μέγα.

Ο Ιωάννης είχε το χάρισμα να μιλά πολύ όμορφα και γι’ αυτό ονομάστηκε Χρυσόστομος.

Ο Γρηγόριος έπεισε τους ανθρώπους ότι ο Χριστός είναι Θεός γι’ αυτό και ονομάστηκε Θεολόγος.

ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ