Το χαρτί δεν είναι σκουπίδι! Βοηθήστε να χτίσουμε το μέλλον που μας αξίζει.

Δημιουργηθηκε στις Κυριακή, 13 Ιανουαρίου 2019

xartimellontos Κατά τη διάρκεια του 2018 ξεκίνησε με πρωτοβουλία του Δήμου μας στα σχολεία της Νέας Φιλαδέλφειας και της Νέας Χαλκηδόνας το πρόγραμμα με τίτλο «Το Χαρτί του Μέλλοντός μας» και υλοποιήθηκε με τη συνεργασία του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων καθώς και των Δ/ντών και των εκπαιδευτικών των σχολείων.

Στα σχολεία παραδόθηκαν  μεγάλοι ειδικοί σάκοι στους οποίους τοποθετήθηκαν παλιά βιβλία και φωτοτυπικό χαρτί. Όταν οι σάκοι  γέμισαν, παρελήφθησαν από το  Δήμο που τους ζύγισε και τους παρέδωσε στο ΙΤΥΕ- ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ, αρμόδιο φορέα του Υπουργείου Παιδείας.

Σύμφωνα με τους σκοπούς της όλης δράσης ανάλογα με την ποσότητα που θα συγκέντρωνε κάθε σχολείο, θα «ανταμείβεται» με χαρτί φωτοτυπικού ή άλλα σχολικά είδη.

Με αυτό τον τρόπο το όφελος θα είναι πολλαπλό για όλους. Οι μαθητές και η σχολική κοινότητα, ευαισθητοποιούνται μέσα από τη συμμετοχή και την ανταπόδοση, ο Δήμος εξοικονομεί την δαπάνη της διάθεσης στον ΧΥΤΑ. Πάνω απ’ όλα περιορίζεται η περιβαλλοντική επιβάρυνση από την εξοικονόμηση νερού και ενέργειας που απαιτεί η πρωτογενής παραγωγή χαρτιού, από την απώλεια δέντρων και κυρίως από τη μείωση των απορριμμάτων που δηλητηριάζουν το νερό, το έδαφος και τον αέρα της Δυτικής Αθήνας και ιδιαίτερα της περιοχής της Φυλής.

Το σχολείο μας συμμετείχε με επιτυχία στο παραπάνω πρόγραμμα και μάλιστα ανακηρύχθηκε πρωταθλητής όσο αφορά την ποσότητα του ανακυκλώσιμου χαρτιού.

Διαβάστε παρακάτω το Δελτίο τύπου του Δήμου μας!

ΝΟΜΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΔΗΜΟΣ Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ – Ν.ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ

ΑΥΤΟΤΕΛΕΣ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ & ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ

Ταχ.Δ/νση

Δεκελείας 97 Ν. Φιλαδέλφεια, 14341

Τηλ.:

213 2049003,4,7,8fax. 2132049006

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. , Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

21/12/2018

13 Σχολεία της πόλης μας, συμμετέχουν με επιτυχία στην ανακύκλωση χαρτιού

Την πρώτη παράδοση καθαρού χαρτιού Α4 σε 13 σχολεία της πόλης μας που συμμετέχουν στο πρόγραμμα «Το χαρτί του μέλλοντός μας», πραγματοποίησε η υπηρεσία Καθαριότητας του Δήμου μας.

Το πρόγραμμα υλοποιείται σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και όλα τα σχολεία της πόλης έχουν κληθεί να συμμετάσχουν. Τα πρώτα 13 σχολεία που αποδέχθηκαν την πρόσκληση, συγκέντρωσαν το προηγούμενο διάστημα βιβλία και χαρτί γραφής σε ειδικούς μεγάλους σάκους (bigbags) που τους διένειμε ο Δήμος και όταν οι σάκοι γέμισαν ο Δήμος τους παρέλαβε. Πριν λίγες ημέρες έγινε η πρώτη διανομή καθαρού χαρτιού, ανάλογα με τις ποσότητες που είχε συγκεντρώσει κάθε σχολείο.

Αναλυτικά τα σχολεία που συμμετείχαν ήταν τα: 1ο , 2ο, 3ο Λύκειο Ν.Φιλ/φειας, 1ο & 2ο ΕΠΑΛ Ν.Φιλ/φειας, 1ο, 2ο, 3ο Γυμνάσιο Ν.Φιλ/φειας, 2ο, 5ο, 6ο, 8ο Δημοτικό Ν.Φιλ/φειας, Λύκειο Ν.Χαλκ/νας. Πρωταθλητές στις ποσότητες της ανακύκλωσης ήταν τα 3ο Λύκειο Ν.Φιλ/φειας, 1ο Γυμνάσιο Ν.Φιλ/φειας, 1ο ΕΠΑΛ Ν.Φιλ/φειας και 8ο Δημοτικό Ν.Φιλ/φειας.

Η μείωση της παραγωγής απορριμμάτων, εξοικονομεί φυσικούς πόρους, ενέργεια, προστατεύει το περιβάλλον και μειώνει το κόστος για τους πολίτες.

Επενδύουμε στο μέλλον! Μειώνουμε τα απόβλητα, επαναχρησιμοποιούμε, ανακυκλώνουμε.

Ένα μεγάλο μπράβο στους εκπαιδευτικούς και στα παιδιά που ανταποκρίθηκαν!