Πανευρωπαϊκό εθελοντικό πρόγραμμα προσφοράς σε μαθητές σχολείων φρούτων λαχανικών και γάλακτος, με στόχο την ενθάρρυνση των καλών διατροφικών συνηθειών στους νέους.

Δημιουργηθηκε στις Σάββατο, 07 Δεκεμβρίου 2019

logo of the european commission el.svg

logo σχολείου 1

Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνουμε ότι την Πέμπτη 12 Δεκεμβρίου ξεκινά το εθελοντικό Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα διανομής φρούτων, λαχανικών και γάλακτος για το σχολικό έτος 2019/2020.

Το πρόγραμμα είναι του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και απευθύνεται σε Δημοτικά Σχολεία της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης   Αττικής.

Με την εφαρμογή του Σχεδίου προώθησης της κατανάλωσης φρούτων, λαχανικών και γάλακτος στα σχολεία αναμένεται:

φρούτα στα σχολεία  1. Η ενίσχυση των θετικών στάσεων των μαθητών ως προς τις διατροφικές τους συνήθειες, μέσα από τη συγκεκριμένη, οργανωμένη, παρέμβαση.

2. Η ανάπτυξη επιχειρηματολογίας στο πεδίο της υγιεινής διατροφής, μέσω  ομαδοσυνεργατικής αλληλεπίδρασης.

3. Η αλλαγή των διαιτητικών συμπεριφορών στην κατεύθυνση της αναχαίτισης του επιδημικού φαινομένου της παιδικής παχυσαρκίας.

4. Ο περιορισμός του κόστους της Δημόσιας υγείας.

Η επιλογή των προϊόντων που πρόκειται να διανεμηθούν στην ομάδα-  στόχο κατά την περίοδο υλοποίησης, βάσει της εποχικότητας και της  διαθεσιμότητάς τους, θα γίνει από τα παρακάτω εγκεκριμένα από το Υπουργείο Υγείας προϊόντα: Μήλα, αχλάδια, πορτοκάλια, μανταρίνια, ροδάκινα, νεκταρίνια, βερίκοκα, τοματάκια τύπου cherry, αγγουράκια τύπου Κνωσσού, και πλήρες παστεριωμένο γάλα σε συσκευασία των 250ml.Τα νωπά προϊόντα προέρχονται από καλλιέργειες στις οποίες εφαρμόζεται Σύστημα Ολοκληρωμένης Διαχείρισης, και για τα προϊόντα που προβλέπεται (μήλα, αχλάδια, πορτοκάλια, μανταρίνια, ροδάκινα, νεκταρίνια, και τοματάκια τύπου cherry), είναι τουλάχιστον ποιοτικής κατηγορίας Ι. Τα προϊόντα που θα διανεμηθούν θα εμπεριέχονται σε ατομική συσκευασία με κατάλληλο, για τρόφιμο, περιέκτη και είναι έτοιμα προς άμεση κατανάλωση.

Η δράση θα επαναλαμβάνεται μια φορά το μήνα.

Τα προϊόντα που θα μοιραστούν και οι ποσότητες τους ανά διανομή και μαθητή είναι :

1η-2η Διανομή: 1 πορτοκάλι, 2 μήλα, 1 αχλάδι, 3 μανταρίνια

3η-6η Διανομή: 2 πορτοκάλια, 2 μήλα, 1 αχλάδι

7η Διανομή: 1 βερίκοκο,  2 ροδάκινα/ή νεκταρίνια

τοματάκια τύπου cherry 150 g και 3 αγγουράκια τύπου Κνωσσού και στις επτά διανομές.

Τα φρούτα θα διανεμηθούν κατά την ώρα της αποχώρησης των μαθητών σ΄ αυτούς που έχουν δηλώσει συμμετοχή στο πρόγραμμα.

Παρακαλούμε να έχουν μια τσάντα για την εύκολη μεταφορά τους.

Καλή αρχή!