Φεβρουάριος 2020 - The Worlds Largest Lesson

Δημιουργηθηκε στις Πέμπτη, 05 Μαρτίου 2020

1. Ο Φεβρουάριος είναι ο μήνας της Ασφάλειας στο Διαδίκτυο. Έτσι, οι eTwinners μας ασχολήθηκαν με δραστηριότητες, online παιχνίδια, video και παρουσιάσεις σχετικά με το πως μπορούμε να πλοηγηθούμε με ασφάλεια στο Internet.

SID 2020 - 8th PS of NF on Biteable.

2. Αυτόν τον μήνα αποφασίσαμε να γίνουμε πρεσβευτές του Στόχου 2: Μηδενική πείνα. Χρησιμοποιώντας το σχέδιο μαθήματος "A plate pioneerZ food project", οι μαθητές ζωγράφισαν ή φωτογράφισαν το αγαπημένο τους φαγητό. Έδωσαν κατόπιν απαντήσεις σε 5 ερωτήσεις σχετικές με τα συστατικά και τον τρόπο παραγωγής του συγκεκριμένου γεύματος, τις βαθμολόγησαν, συνειδητοποιώντας έτσι το "ταξίδι" των πρώτων υλών μέχρι να φτάσει στο πιάτο τους το συγκεκριμένο φαγητό! Τέλος, όλοι υποσχεθήκαμε να μειώσουμε τη σπατάλη φαγητού και να τρεφόμαστε πιο υγιεινά, προτιμώντας πρώτες ύλες της χώρας μας.

Ξεφυλλίστε στο e-book που φτιάξαμε τα γεύματα, τις βαθμολογίες μας αλλά και τις υποσχέσεις που δώσαμε:

3. Το 5ο τεύχος του περιοδικού μας εκδόθηκε. Βρείτε μας στην σελίδα 6: