Δεκέμβριος 2019 - Me The AI #2.0

Δημιουργηθηκε στις Παρασκευή, 06 Δεκεμβρίου 2019

1. Ο μήνας Δεκέμβρης είναι αφιερωμένος στην Προκατάληψη στην Τεχνητή Νοημοσύνη (bias of AI). Eντοπίζεται κυρίως στα δεδομένα ή στο αλγοριθμικό μοντέλο. Καθώς εργαζόμαστε για να αναπτύξουμε συστήματα τεχνητής νοημοσύνης, είναι κρίσιμο αναπτύξουμε και να εκπαιδεύσουμε τα συστήματα αυτά με δεδομένα που δεν εμπεριέχουν προκαταλήψεις. Πρέπει, δηλαδή, να βρούμε τρόπο να παρακάμψουμε τη μεροληψία που υπάρχει σε καθένα από εμάς, γύρω από διάφορα θέματα, κάθε φορά που δίνουμε εντολή σε μία μηχανή τεχνητής νοημοσύνης γιατί εκείνη μετά θα αναπαράγει ή θα ενισχύσει τη μεροληψία μας στις αποφάσεις που θα λάβει. Πάνω σε αυτό το θέμα εργάστηκαν οι μαθητές του Δ2 παρακολουθώντας σχετικά video αλλά και παίρνοντας μέρος σε ένα online γκάλοπ που ετοίμασαν οι συνεργάτες μας από το 2ο Δημοτικό Νέας Ερυθραίας.

bias and poll

2. Συνεχίζοντας την εκπαίδευσή μας στις προκαταλήψεις στην Τεχνητή Νοημοσύνη, εκπαιδεύσαμε μία μηχανή να αναγνωρίζει πλάσματα του βυθού σε αντίθεση με σκουπίδια και άλλα απόβλητα. Τροφοδοτήσαμε επίτηδες τη μηχανή και με μεροληπτικά δεδομένα και έτσι είδαμε πως μία συσκευή AI μπορεί να λειτουργήσει λανθασμένα όταν έχει εκπαιδευτεί με δεδομένα που περιέχουν προκαταλήψεις!