Χριστουγεννιάτικα στολίδια από το Γ2

Δημιουργηθηκε στις Τετάρτη, 13 Δεκεμβρίου 2023

Οι μαθητές του Γ2, αφού στόλισαν το Χριστουγεννιάτικο δέντρο της τάξης τους, έφτιαξαν υπέροχα πολύχρωμα στολίδια για το δέντρο στο σπίτι τους.

Σας εύχονται Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένο το νέο έτος!

g2 christmas

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ιδρυμα Μείζονος Ελληνισμού!

Δημιουργηθηκε στις Τετάρτη, 23 Νοεμβρίου 2022

Η Γ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ιδρυμα Μείζονος Ελληνισμού και παρακολούθησε το πρόγραμμα: Θεοί και Θεές του Ολύμπου!

Οι μαθητές έφυγαν κατενθουσιασμένοι με τις καλύτερες εντυπώσεις!

god

god2god1

Ο τόπος μου μια εικαστική αναπαράσταση από τους μαθητές της Γ τάξης!

Δημιουργηθηκε στις Τετάρτη, 23 Νοεμβρίου 2022

Γ1Στα πλαίσια του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος οι μαθητές της Γ τάξης έφτιαξαν τις δικές τους μακέτες παρουσιάζοντας τους διαφορετικούς τόπους της χώρας μας. Στη χώρα μας υπάρχουν πολλοί και διαφορετικοί τόποι και μέσα από την τρισδιάστατη αναπαράσταση έγινε μια διαφορετική προσέγγιση  ορεινών πεδινών και παραθαλάσσιων τόπων που συναντάμε στην πατρίδα μας!

Γ2Γ3

Μηνύματα καθαριότητας από το Γ1 - Φεβρουάριος 2019

Δημιουργηθηκε στις Κυριακή, 24 Φεβρουαρίου 2019

Οι μαθητές της Γ1 τάξης στα πλαίσια της ενότητας «Ο κόσμος γύρω μας» στο μάθημα της Γλώσσας έγραψαν μηνύματα πάνω σε ξύλινες πινακίδες για την καθαριότητα του σχολείου μας και τις τοποθετήσαμε στο προαύλιο του σχολείου.

Χριστουγεννιάτικες ευχές από το Γ1 - Δεκέμβριος 2018

Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 18 Δεκεμβρίου 2018

Μαζί ζωντανεύουμε τις ζωγραφιές των παιδιών και κάνουμε τα Χριστούγεννά τους μαγικά!!

Κάθε παιδί τοποθέτησε τη δική του ευχή στο Χριστουγεννιάτικο δέντρο μας με την ελπίδα να γίνει πραγματικότητα.

Οι ζωγραφιές των παιδιών και οι ευχές τους γραμμένες με ιδιαίτερη ευαισθησία έχουν δώσει ξεχωριστό νόημα στα φετινά μας Χριστούγεννα.

Το Γ1 εύχεται οι μέρες των Χριστουγέννων να μεταφέρουν την μαγεία τους στο σπίτι σας και ο … Άγιος Βασίλης να εκπληρώσει τις ευχές όλων σας.

Καλά Χριστούγεννα!

Ευτυχισμένο το 2019!!!!

"Οι Θεοί του Ολύμπου" από το Γ1 - Οκτώβριος 2018

Δημιουργηθηκε στις Κυριακή, 11 Νοεμβρίου 2018

Οι μαθητές του Γ1, την περίοδο Σεπτέμβρη-Οκτώβρη 2018, στο μάθημα της Ιστορίας, προκειμένου να γνωρίσουν την αρχαία ελληνική μυθολογία ως ένα πνευματικό αγαθό με διαχρονική αξία που διδάσκει και διασκεδάζει, ασχολήθηκαν με τους Θεούς του Ολύμπου.

Συγκεκριμένα, έμαθαν τις σχέσεις τους με τους ανθρώπους, τις ιδιότητες που οι άνθρωποι τους απέδιδαν και τις ανάγκες που οδήγησαν τους αρχαίους στη δημιουργία των συγκεκριμένων θεών.

Κάθε παιδί ζωγράφισε τους Θεούς και τις Θεές, έλυσε σταυρόλεξα, αινίγματα, ακροστιχίδες, κρυπτόλεξα που το βοήθησαν να κατανοήσει τους Θεούς και τις Θεές με ευχάριστο και δημιουργικό τρόπο.

Φτιάξαμε κολλάζ το βουνό των Θεών, τον Όλυμπο και τοποθετήσαμε τους Θεούς, τις Θεές και τα σύμβολά τους σε μεγάλο χαρτόνι, διακοσμώντας με αυτό τη γωνιά της τάξης μας.

Τώρα είμαστε έτοιμοι να γνωρίσουμε τον σπουδαιότερο και πολύ αγαπημένο ήρωα των παιδιών και ημίθεο της μυθολογίας μας, τον Ηρακλή.