Υγιεινή διατροφή

Δημιουργηθηκε στις Κυριακή, 05 Ιουνίου 2016

Η Β΄ τάξη του σχολείου μας στα πλαίσια της "Αγωγής Υγείας" ασχολήθηκε μ' ένα πρόγραμμα υγιεινής διατροφής με θέμα "Μαθαίνω να τρέφομαι σωστά".

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε τόσο μέσα στις σχολικές αίθουσες, όσο και στην αυλή του σχολείου. Η ολοκλήρωσή του έγινε με την παρουσίαση μιας δροσερής θεατρικής παράστασης, με τίτλο "Λαχανοφρουτοθεραπεία".

Εφημερίδα "Τα Φιλαδελφάκια" Μάρτιος 2016

Δημιουργηθηκε στις Τετάρτη, 09 Μαρτίου 2016

Το αποκριάτικο τεύχος της εφημερίδας.

Εφημερίδα Τα Φιλαδελφάκια Δεκέμβριος 2015

Δημιουργηθηκε στις Δευτέρα, 21 Δεκεμβρίου 2015

Γιορτή λήξης - Αφιέρωμα στη Μικρά Ασία

Δημιουργηθηκε στις Κυριακή, 07 Ιουνίου 2015

Τρίτη 9 Ιουνίου

Εφημερίδα 4η Ιούνιος 2015

Δημιουργηθηκε στις Κυριακή, 07 Ιουνίου 2015

Κυκλοφόρησε την Τρίτη 9 Ιουνίου!

Επίσκεψη στην Ακρόπολη.

Δημιουργηθηκε στις Παρασκευή, 01 Μαΐου 2015

Στις 28 Απριλίου η Τετάρτη και η Έκτη τάξη επισκέφθηκαν την Ακρόπολη.

Επίσκεψη ΣΤ΄ τάξης

Δημιουργηθηκε στις Παρασκευή, 03 Απριλίου 2015

Την Τρίτη 31 Μαρτίου τα δύο τμήματα της Έκτης παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τα 7 κλειδιά» στο Ευγενίδειο Ίδρυμα. Το πρόγραμμα είναι προσφορά του Πολιτιστικού Ιδρύματος της Τράπεζας Πειραιώς. Παρουσιάζει στους μαθητές τον τρόπο που χρησιμοποιούμε σήμερα διάφορες πρώτες ύλες όπως μάρμαρο, μετάξι, λάδι κ.ά. Παρουσιάζονται και διάφορα σχετικά μουσεία που υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα.

Η παρουσίαση έγινε με τη βοήθεια των νέων τεχνολογιών κάτι που, φυσικά, ενθουσίασε τα παιδιά.

Όταν τελειώσαμε την επίσκεψη μας στο Ευγενίδειο Ίδρυμα πήγαμε με το λεωφορείο μας στην πλατεία Συντάγματος για να δούμε την έκθεση που γίνεται εκεί και έχει σχέση με τα διαστημικά προγράμματα και τις εφαρμογές τους. Για την έκθεση αυτή είχε στηθεί ένας εντυπωσιακός λευκός θόλος.

Τέλος, είχαμε την ευκαιρία να δούμε το μνημείο του άγνωστου Στρατιώτη και να παρακολουθήσουμε την αλλαγή φρουράς των ευζώνων.